Arcybiskup Paul Richard Gallagher, szef dyplomacji Stolicy Apostolskiej, wyraża poważne zaniepokojenie, że konflikt na Ukrainie może przerodzić się w konflikt atomowy. Według niego, sytuacja na Ukrainie przypomina obecnie „impas w stylu wojny pozycyjnej z czasów pierwszej wojny światowej”.

W wywiadzie dla pisma jezuitów „America” abp Gallagher stwierdził, że prezydent Rosji Władimir Putin „błędnie” interpretuje sytuację geopolityczną w ostatnich latach. Jak dodał szef dyplomacji Watykanu, sprzeciw wobec „rosyjskiej polityki i strategii” nie oznacza, że Zachód jest zdeterminowany, by doprowadzić do „upadku czy zniszczenia Rosji”.

Watykan. Szef dyplomacji obawia się wojny atomowej

Za „złą wiadomość” sekretarz do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej uznał zapowiedź Putina o zawieszeniu przez Rosję uczestnictwa w traktacie o redukcji broni jądrowej New START, dotyczącym ograniczenia arsenału strategicznej broni jądrowej.

Gallagher wyraził nadzieję, że obecna wojna nie przekształci się w konflikt atomowy, choć – jak przyznał – „nie można tego wykluczyć” i dlatego budzi to wielkie zaniepokojenie.

Abp Gallagher podkreślił, że Stolica Apostolska popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy i prowadzi rozmowy ze stronami konfliktu poprzez nuncjuszy apostolskich i ambasadorów przy Watykanie.

Dostojnik zaznaczył, że papież Franciszek nadal pragnie udać się zarówno do Kijowa, jak i do Moskwy. Abp Gallager przypomniał, że podczas gdy Ukraińcy stale zapraszają papieża, ze strony Rosji „nie ma śladu” takiego zaproszenia. Za zadanie Stolicy Apostolskiej szef dyplomacji uznał „podtrzymywanie nadziei” na „sprawiedliwy pokój”. A to oznacza, dodał, wycofanie Rosjan z terytorium Ukrainy.

„Rok temu rozpoczęła się absurdalna wojna przeciwko Ukrainie. Pozostańmy blisko udręczonego narodu ukraińskiego, który nadal cierpi i zastanówmy, czy zrobiono wszystko, co możliwe, aby powstrzymać wojnę? Pokój zbudowany na gruzach nigdy nie będzie prawdziwym zwycięstwem” – napisał w piątek na Twitterze papież Franciszek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version