Niemiecki urzędnik podatkowy odnalazł zagubioną deklarację dotyczącą darowizn Gazpromu na fundusz wsparcia Nord Stream 2 i potajemnie ją spalił – pisze Cicero.

POLECAMY: Eurodeputowany Wallace: UE zignorowała atak terrorystyczny USA na Nord Stream

Wcześniej publikacje koncernu medialnego Springer pozwały byłego premiera kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie Erwina Selleringa, który kieruje fundacją Klimastiftung MV. Według doniesień niemieckich mediów struktura ta była finansowana przez Gazprom i pośredniczyła w zawieraniu umów z firmami chcącymi dokończyć budowę gazociągu na krótko przed atakami terrorystycznymi na nie. Podaje się, że wszystko to miało rzekomo miejsce w celu obejścia amerykańskich sankcji.

Według Cicero, Gazprom przekazał 20 mln euro fundacji, która twierdziła, że pieniądze te przeznaczone są wyłącznie na potrzeby kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie i dlatego nie podlegają opodatkowaniu.

Opisane wydarzenia miały miejsce w ubiegłym roku, a fundacja, według własnego oświadczenia, przekazała wszystkie deklaracje niemieckiemu urzędowi skarbowemu po publicznym żądaniu. Dokumenty zaginęły, a później zostały ponownie odkryte u jednej z pracownic.

„Podczas wewnętrznych audytów zgłosiła ona, że nie posiada deklaracji. Podczas intensywnych poszukiwań – choć nie była odpowiedzialna za sprawę – znalazła w swoim biurze deklarację podatkową dołączoną do innej umowy. Z powodu paniki i rosnącej presji ze strony prasy i władz zniszczyła deklarację w znajomym kominku” – podała publikacja.

Zaznaczono, że obecnie udało się odnaleźć kopię zniszczonej deklaracji. Jednak jak dowiedzieli się dziennikarze Cicero, przedstawiciele urzędu skarbowego określili całą sytuację jako decyzję polityczną i stwierdzili, że „środki otrzymane od Gazpromu powinny były zostać zwolnione z obciążeń podatkowych”. Oświadczenie to wywołało krytykę ze strony partii rządzących, potępiających obchodzenie amerykańskich sankcji wobec Nord Stream 2.

W styczniu 2021 roku parlament Meklemburgii-Pomorza Przedniego większością głosów zatwierdził rządową propozycję utworzenia funduszu wspierającego gazociąg. Jego celem miało być wspieranie projektów na rzecz „ochrony klimatu” i ochrony przyrody. Premier landu Manuela Schwesig oświadczyła, że fundacja będzie miała ograniczony czasowo mandat na wspieranie ukończenia Nord Stream 2.

Do ataków na Nord Stream i Nord Stream 2, rosyjskie rurociągi eksportowe pod Morzem Bałtyckim, doszło 26 września. Wówczas wycieki gazu wykryto w czterech miejscach jednocześnie. Szwecja, Dania i Niemcy prowadzą dochodzenia, ale nie ma jeszcze konkretnych wyników. Kreml nazwał wypadek aktem międzynarodowego terroryzmu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version