Rozliczenie PIT dla ukraińskiego uchodźcy pracującego w Polsce jest istotnym zagadnieniem związanym z kwestią uniknięcia podwójnego opodatkowania. W takiej sytuacji, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że ukraiński uchodźca pracujący w Polsce podlega podatkowi dochodowemu w Polsce, zgodnie z polskim prawem podatkowym. Oznacza to, że musi on złożyć deklarację podatkową PIT w Polsce, w której uwzględni swoje dochody z tytułu pracy.

Jednocześnie, w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania, uchodźca ten może skorzystać z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (tzw. MDR). Polska ma takie umowy z wieloma krajami, w tym z Ukrainą. Dzięki MDR, dochód uzyskany przez uchodźcę w Polsce będzie opodatkowany tylko w jednym kraju – zwykle tym, w którym znajduje się miejsce zamieszkania podatnika.

Warto jednak pamiętać, że MDR nie zawsze eliminuje podwójne opodatkowanie w pełni, a jedynie zmniejsza jego skutki. W praktyce, może się zdarzyć, że dochód zostanie opodatkowany w obu krajach, jednak w kraju zamieszkania podatnika będzie możliwość odliczenia podatku zapłaconego w Polsce.

W celu rozliczenia PIT, ukraiński uchodźca powinien zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak zaświadczenie o zatrudnieniu, potwierdzenie wysokości wynagrodzenia czy ewentualne zaświadczenie o odliczeniu kosztów uzyskania przychodu. Następnie, wypełnić deklarację PIT i złożyć ją w odpowiednim terminie, który zwykle przypada na koniec kwietnia roku następnego po roku podatkowym.

Zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie końcem kwietnia upłynie termin składania PIT od dochodów osobistych. Jednak jeszcze nigdy tylu przybyszów zza wschodniej granicy nie stanęło przed dylematem: z którą administracją podatkową się rozliczyć – pisze gazeta.

Homepage

Gdzie rozliczyć pracownika z Ukrainy?

Gazeta donosi, że jeśli ukraiński uchodźca przebywa w Polsce powyżej 183 dni i nadal pracuje (np. zdalnie) dla ukraińskiego pracodawcy, to powinien on zaprzestać poboru zaliczek na PIT przez swego ukraińskiego pracodawcę. Zamiast tego, uchodźca powinien zacząć płacić te zaliczki do polskiego urzędu skarbowego i złożyć roczne rozliczenie podatkowe w Polsce.

Zwykle, zaliczki na podatek dochodowy pobierane przez ukraińskiego pracodawcę trafiają do ukraińskiego fiskusa. Jednakże, polski fiskus również może ubiegać się o swoją część podatków. Pracodawca polski nie ma zwykle takiego problemu, ponieważ wpłaca zaliczki do polskiego urzędu skarbowego. Niemniej jednak, istnieć może trudność z rozliczeniem całkowitego dochodu uchodźcy w roku podatkowym, gdyż może on osiągnąć dochód również przed wyjazdem z Ukrainy oraz po powrocie do kraju. Doradca podatkowy i partner w KPMG, Andrzej Marczak, zwraca na to uwagę.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version