Ministerstwo Edukacji planuje zmiany dla nauczycieli, w tym wcześniejsze emerytury oraz dodatek osłonowy, który ma pomóc nauczycielom, którzy w przyszłości mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy ze względu na spodziewane zmniejszenie zapotrzebowania na nauczycieli. Według wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, minister podejmuje działania, aby zapewnić ochronę dla nauczycieli.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Będą zwolnienia?

Do Ministerstwo Edukacji i Nauki wpłynęła interpelacja poselska w sprawie zapowiadanych zwolnień nauczycieli. Takie doniesienia pojawiły się po wywiadzie wiceministra Piontkowskiego, który powiedział:

W perspektywie dwóch, trzech lat trzeba będzie zwolnić ok. 100 tys. nauczycieli.

MEN pośpieszył więc z wyjaśnieniami.

Przewidując zmniejszenie zapotrzebowania na nauczycieli, minister podejmuje działania na rzecz rozwiązań osłonowych dla nauczycieli, którzy w przyszłości mogą nie znaleźć zatrudnienia. Planuje m.in. zaprojektowanie, we współpracy ze związkami zawodowymi, przepisów rozszerzających uprawnienia do tzw. emerytury nauczycielskiej

– poinformował Dariusz Piontkowski.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. „Trzeba będzie stworzyć przestrzeń”

Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) przygotowuje się na różne scenariusze, które mogą mieć wpływ na liczbę potrzebnych nauczycieli w Polsce. Jednym z powodów, dla których może być potrzebnych mniej nauczycieli, jest spadek liczby urodzeń w kraju. W ciągu ostatnich kilku lat liczba urodzeń w Polsce drastycznie zmalała, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości szkoły będą miały mniej uczniów.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zapotrzebowanie na nauczycieli są reformy strukturalne, które mają miejsce w systemie oświaty. MEiN zmienia zasady tworzenia i finansowania szkół, co może prowadzić do konieczności redukcji etatów nauczycielskich.

Dodatkowo, liczba szkół w Polsce zmniejsza się w wyniku fuzji i likwidacji niektórych placówek. To także wpłynie na ilość etatów nauczycielskich potrzebnych w systemie oświaty.

Następny powód, dla którego może być potrzebnych mniej nauczycieli, to zmiany programowe w szkołach. W związku z nowymi wymaganiami i kierunkami edukacji, niektóre przedmioty mogą być mniej istotne, co wpłynie na zapotrzebowanie na nauczycieli.

W związku z tym, MEiN przygotowuje się na różne scenariusze i podejmuje działania, aby nauczyciele mieli wsparcie w przypadku trudności ze znalezieniem pracy. Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski przekazał, że ministerstwo planuje wprowadzenie dodatku osłonowego, który ma pomóc nauczycielom, którzy w przyszłości mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy.

Uwzględniając trendy w zakresie urodzeń dzieci z lat wcześniejszych nie ulega wątpliwości, że w konsekwencji za kilka lat nastąpi znaczne zmniejszenie się liczby uczniów w szkołach ponadpodstawowych oraz dzieci w wychowaniu przedszkolnym. W pierwszym okresie (już od roku szk. 2023/2024) należy zakładać, że będzie stopniowo zmniejszać się liczba dzieci w placówkach wychowania przedszkolnego, a więc spadać zapotrzebowanie na etaty nauczycieli

– wskazał Piontkowski.

Dodatek osłonowy będzie nowością. Na pewno nauczycielom będą przysługiwały też wcześniejsze emerytury. Jeśli propozycja wcześniejszej emerytury dla nauczycieli zostanie zrealizowana na obecnych warunkach, to  80 tysięcy nauczycieli będzie mogło z niej skorzystać.

Uprawnienie nauczycielskie do przechodzenia na emeryturę nauczycielską po trzydziestu latach pracy, w tym 20 latach w szkole minimum, nauczyciele stracili w 2009 r. Zrobiono zamiast emerytur świadczenia kompensacyjne, które zgodnym chórem nauczyciele określają jako eksperyment nieudany

 – powiedział po spotkaniu ze związkowcami minister Czarnek.

Trzeba będzie stworzyć przestrzeń do przechodzenia na emeryturę nauczycielską, zwłaszcza dla tych, którzy wstępowali do zawodu te 25, 30 lat temu, kiedy byli przekonani, że na taką emeryturę będą mogli odejść

 – dodał.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version