W związku z powyższym, w 2023 roku właściciele nieruchomości w Polsce będą musieli się przygotować na wyższe koszty związane z podatkiem od nieruchomości. Pierwsza rata podatku musi zostać wpłacona do 30 czerwca 2023 roku, a druga do 30 września 2023 roku.

Wysokość podatku jest ustalana na podstawie wielu czynników, w tym powierzchni nieruchomości, stawki podatku ustalanej przez samorząd oraz wartości nieruchomości. W przypadku braku wpłaty podatku, właściciel nieruchomości może liczyć się z naliczeniem odsetek za zwłokę i innymi konsekwencjami finansowymi.

Podatek od nieruchomości 2023. O ile wzrósł w tym roku?

Ministerstwo Finansów ustaliło maksymalną kwotę wzrostu podatku od nieruchomości na 11,8 proc. na podstawie danych GUS nt. inflacji. Choć samorządy są odpowiedzialne za ostateczne ustalenie wysokości podatku, wiele z nich skorzysta z maksymalnej stawki, co oznacza największą podwyżkę podatku od nieruchomości od 25 lat.

Średnia podwyżek daniny z terenu całego kraju wyniosła w 2023 roku 11,6 proc. dla budynków mieszkalnych i 10,3 proc. dla budynków pod działalność gospodarczą. W dziewięciu miastach (Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Białystok oraz Olsztyn) wprowadzono najwyższe maksymalne podwyżki.

Do kiedy trzeba zapłacić pierwszą ratę podatku od nieruchomości?

Do 15 marca każdy właściciel nieruchomości musi uiścić pełną kwotę podatku od nieruchomości. Jeśli podatek jest wyższy, opłaty mogą być rozłożone na 4 raty proporcjonalne do czasu trwania obowiązku podatkowego, o płatnościach w terminie:

  • 15 marca,
  • 15 maja,
  • 15 września,
  • 15 listopada.

Osoby prawne, takie jak firmy, muszą opłacać podatek miesięcznie, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Termin płatności to 15. dzień każdego miesiąca, z wyjątkiem stycznia, gdzie termin płatności przypada na 31. dzień tego miesiąca. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą również muszą uiścić podatek od nieruchomości w 4 ratach, tak jak osoby fizyczne.

Podatek od nieruchomości 2023. Jak go opłacić?

Podatek od nieruchomości jest obliczany na podstawie informacji z druku IN-1. Wraz z odpowiednim załącznikiem składa się ją do 14 dni od momentu nabycia nieruchomości lub zmian w wysokości podatku (np. dobudowanie piętra czy sprzedaż części gruntu). Jeżeli już składałeś ten dokument i od tamtej pory nic się nie zmieniło – nie składasz druku ponownie.

Podatek od nieruchomości jest naliczany zgodnie z przekazanymi informacjami. Gmina ma prawo skontrolować prawdziwość i aktualność danych. Decyzję o wysokości podatku przekazuje gmina – dopóki nie dostaniesz decyzji nie płacisz.

Gdzie opłacić podatek od nieruchomości w 2023?

Po otrzymaniu decyzji z gminy, na której terenie znajduje się nieruchomość podatek możesz zapłacić:

  • w kasie gminy;
  • przelewem na konto gminy;
  • u osoby, którą wyznaczyła gmina (inkasenta).

Podatek od nieruchomości jest naliczany na podstawie informacji zawartych w druku IN-1, który należy złożyć w ciągu 14 dni od nabycia nieruchomości lub od zmiany w wysokości podatku, takiej jak dobudowa piętra czy sprzedaż części gruntu. Gmina może przeprowadzić kontrolę prawidłowości i aktualności danych przekazanych przez właściciela nieruchomości. Wysokość podatku jest ustalana przez gminę i przekazywana właścicielowi w formie decyzji podatkowej, która określa terminy płatności.

W 2023 roku podatek od nieruchomości można opłacić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u osoby wyznaczonej przez gminę do pobierania opłat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. Wiedzą, że nie przejdą w wyborach więc jak najwięcej wyrwać i okraść Polaków, bo 7ydziakom i ukrom to nie zabierają nawet 1 grosza.

Napisz Komentarz

Exit mobile version