Właściciele nieruchomości starają się uniknąć obowiązku posiadania świadectwa energetycznego, który jest coraz bliżej, poprzez przekształcenie swoich domów w miejsca kultu religijnego.

Od końca kwietnia obowiązek posiadania świadectwa energetycznego, określanego czasami jako paszport energetyczny, zostanie wprowadzony, o czym już wielokrotnie informowaliśmy na łamach naszego bloga. Koszt wydania tego dokumentu może przekroczyć 1000 złotych, a za jego brak grożą surowe kary, nawet do 5000 złotych.

POLECAMY: Co musi zawierać świadectwo charakterystyki energetycznej?

Zgodnie z ustawą istnieją wyjątki, w których nie obowiązuje przepis o posiadaniu świadectwa energetycznego. Wyjątki te dotyczą m.in. budynków służących jako miejsce kultu i działalności religijnej.

W związku z tym, niektórzy właściciele i zarządcy nieruchomości wpadli na pomysł postawienia kapliczek, figur świętych, takich jak Matka Boska, czy krzyży w blokach mieszkalnych, aby uniknąć obowiązku posiadania świadectwa energetycznego.

Pojęcie „miejsce kultu” nie zostało zdefiniowane przez prawo. Z tego powodu, naszym zdaniem, wystarczy złożyć oświadczenie w kancelarii notarialnej, że budynek jest wykorzystywany w jakiejś części jako miejsce kultu, aby zwolnić go z obowiązku posiadania świadectwa energetycznego. Jednakże, z drugiej strony, istnieją ostrzeżenia, że zgodnie z prawem, miejsca kultu religijnego to takie miejsca, w których regularnie zbierają się wierni danej religii, aby wziąć udział w nabożeństwach i innych zorganizowanych formach sprawowania kultu religijnego.

Nowy wymóg

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz prawa budowlanego wprowadza obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych i wielorodzinnych, również tych, które zostały wybudowane przed rokiem 2009. W przypadku istniejących już budynków, konieczne będzie sporządzenie świadectw dla osób, które planują wynająć lub sprzedać swój dom lub mieszkanie.

W przypadku nowo wybudowanych nieruchomości, świadectwo energetyczne będzie niezbędne do odbioru budynku. Przy modernizacji lub remoncie budynku również konieczne będzie uzyskanie takiego dokumentu. Jednakże, nie ma obowiązku posiadania świadectwa energetycznego dla osób, które mieszkają w danym domu i nie planują go sprzedać lub wynająć. Obowiązek ten również nie będzie dotyczył umów najmu zawartych przed wejściem w życie nowych przepisów.

Nadchodzą kontrole ogrzewania

Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej budynków przewiduje także przeprowadzanie okresowych kontroli systemów grzewczych w budynkach. Kontrole te będą przeprowadzane przez uprawnione osoby, wyznaczone przez organy administracji. Celem tych kontroli będzie ustalenie czy system grzewczy działa prawidłowo i zgodnie z przepisami, co ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków.

Właściciele nieruchomości zostaną zobowiązani do poddania swoich domów i mieszkań okresowej kontroli ogrzewania, zgodnie z nową ustawą o efektywności energetycznej budynków, która wejdzie w życie 28 kwietnia 2023 r. Kontrole przeprowadzą specjalni kontrolerzy, którzy będą sprawdzać stan techniczny systemu ogrzewania, w tym efektywność energetyczną źródeł ciepła oraz dostosowanie ich mocy do potrzeb użytkowników.

Przepisy określają też terminy okresowych kontroli ogrzewania w budynkach. To, jak często będą się odbywały, zależy od rodzaju i mocy kotła:

  • raz na 5 lat – kotły o nominalnej mocy cieplnej od 20 kW do 100 kW; raz na 4 lata – kotły opalane gazem o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW;
  • raz na 3 lata – źródła ciepła niewymienione w lit. a–c (zapis w ustawie), dostępnych części systemu ogrzewania lub połączonego systemu ogrzewania i wentylacji, o sumarycznej nominalnej mocy cieplnej większej niż 70 kW;
  • raz na 2 lata – kotły opalane paliwem ciekłym lub stałym o nominalnej mocy cieplnej większej niż 100 kW.

Kto będzie kontrolował?

Nowa ustawa precyzuje również, kto jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli ogrzewania w nieruchomości. Osoby takie muszą posiadać uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej lub kwalifikacje wymagane do wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających ciepło oraz innych urządzeń energetycznych.

Po przeprowadzonej kontroli, zostanie sporządzony protokół, który może przyjąć formę papierową lub elektroniczną. W przypadku protokołu papierowego, będzie on zawierał numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpis osobisty osoby przeprowadzającej kontrolę. W przypadku protokołu elektronicznego, konieczne będzie podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby przeprowadzającej kontrolę.

Kontroler ma również obowiązek wydać właścicielowi nieruchomości oświadczenie, że protokół został wygenerowany z centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków.

Wszystkie sprawy administracyjne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 Kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version