Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła opublikowało mapę przedstawiającą kraje, które wprowadzają zakazy korzystania z kotłów opalanych paliwami kopalnymi. W Holandii od 2018 roku istnieje zakaz podłączania nowych budynków do sieci gazowej, a od 2026 roku hybrydowe pompy ciepła będą wymagane jako standard. W Austrii sprzedaż olejowych i węglowych systemów grzewczych została zakazana od 2020 roku, a sprzedaż nowych kotłów gazowych zostanie zakazana od 2023 roku. Wszystkie systemy grzewcze działające na paliwa kopalne mają zostać wyeliminowane do 2035 roku, a te działające na gaz – do 2040 roku.

We Flandrii w Belgii od 2021 roku zakazano podłączania instalacji gazowych do dużych nowych budynków, a od 2025 roku zakazano tego we wszystkich nowych budynkach. We Francji od połowy 2022 roku zakazano montażu kotłów olejowych we wszystkich budynkach, a od 2023 roku – kotłów gazowych we wszystkich nowych budynkach. W Niemczech od 2024 roku zostanie zakazana instalacja kotłów opalanych paliwami stałymi jako jedynych źródeł ciepła w budynkach. W Irlandii od tego roku zakazuje się montażu kotłów gazowych i olejowych w nowych budynkach, a w istniejących – prawdopodobnie od 2025 roku.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła, publikując mapę przedstawiającą kraje, które wprowadzają zakazy korzystania z kotłów opalanych paliwami kopalnymi, zwraca uwagę na kwestię ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatu. W ostatnich latach, wiele krajów podejmuje działania, które mają na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, a jednym z nich jest zakaz korzystania z kotłów opalanych paliwami kopalnymi.

Holandia, jako kraj, który już od 2018 roku wprowadził zakaz podłączania nowych budynków do sieci gazowej, jest dobrym przykładem inicjatyw podejmowanych przez kraje, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie od 2026 roku wymogu korzystania z hybrydowych pomp ciepła jako standardu, co jeszcze bardziej zwiększy efektywność energetyczną budynków i przyczyni się do ochrony środowiska.

Hybrydowe pompy ciepła, w przeciwieństwie do kotłów opalanych paliwami kopalnymi, nie emitują dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji do atmosfery. Ich zastosowanie pozwala na ograniczenie zużycia energii i obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dlatego też, ich wprowadzenie jako standardu w nowych budynkach jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale również dla budżetu mieszkańców.

Podsumowując, wprowadzenie zakazów korzystania z kotłów opalanych paliwami kopalnymi oraz wymogu korzystania z hybrydowych pomp ciepła w nowych budynkach to kroki, które kierują się w stronę zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Jest to działanie, które powinno być kontynuowane i promowane w innych krajach, by przyczynić się do walki ze zmianami klimatu i ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

3 komentarze

  1. XXI wiek, mielismy juz latac w kosmos, byc obslugiwani przez roboty, poruszac sie latajacymi samochodami itd. Wszystko wskazuje jednak na to, ze bedziemy siedziec w ciemnych, zimnych boxach, zajadajac robale i liczac skrupulatnie nasz slad weglowy. Taki to „rozwoj” szykuja nam europejscy komunisci.

Napisz Komentarz

Exit mobile version