Funkcjonariusze z Siemiatycz zatrzymali nietrzeźwego kierowcę lawety na drodze krajowej nr 19. Badanie alkomatem wykazało, że 53-letni obywatel Ukrainy miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi mu do 3 lat więzienia.

POLECAMY: Pijany Ukrainiec na drogach Żyrardowa

Szybka reakcja policji

Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach poinformowała o zdarzeniu w poniedziałek. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że między Dziadkowicami a Siemiatyczami kierowca dostawczego mercedesa jedzie środkiem drogi. Pojazdem okazała się laweta, co dodatkowo zwiększyło potencjalne zagrożenie na trasie.

„Już po kilku minutach od zgłoszenia funkcjonariusze na ulicy Białostockiej zauważyli opisywany pojazd” – czytamy w komunikacie. Policjanci natychmiast zatrzymali kierowcę do kontroli.

2 promile alkoholu i utrata prawa jazdy

„Po krótkiej rozmowie z mężczyzną funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol. Badanie stanu trzeźwości wykazało u 53-latka ponad 2 promile alkoholu w jego organizmie. Obywatel Ukrainy stracił prawo jazdy” – informuje Komenda Powiatowa Policji w Siemiatyczach.

Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi karą do 3 lat pozbawienia wolności. Ponadto sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz grzywnę.

Wzrost przestępczości wśród obcokrajowców

Przypadek zatrzymanego kierowcy to element szerszego problemu, jakim jest wzrost przestępczości wśród cudzoziemców przebywających w Polsce. Według danych Komendy Głównej Policji (KGP), w 2023 roku przestępstwa popełniło łącznie 17 278 obcokrajowców. To o 2,4 tys. więcej niż w 2022 roku i aż pięciokrotnie więcej niż dekadę temu.

Najwięcej przestępstw przypisano obywatelom Ukrainy, którzy odpowiadają za ponad 50% przypadków przestępczości wśród cudzoziemców. Na kolejnych miejscach znaleźli się Gruzini (2,7 tys. przestępstw) oraz Białorusini (ponad 1 tys.).

Eksperci zwracają uwagę, że jednym z najczęstszych wykroczeń cudzoziemców jest jazda po alkoholu oraz ignorowanie zakazów sądowych dotyczących prowadzenia pojazdów.

Bezkarność czy brak świadomości?

Według analityków, problem ten może wynikać z poczucia bezkarności wśród niektórych imigrantów. Część z nich nie zdaje sobie sprawy z surowości polskiego prawa, inni natomiast ignorują zasady, licząc na łagodniejsze traktowanie.

„Warto przypomnieć, że polskie prawo nie przewiduje ulg dla cudzoziemców łamiących przepisy. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, a wyroki są surowe, szczególnie w przypadku zagrożenia życia innych uczestników ruchu” – podkreśla ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego.

Walka z nietrzeźwymi kierowcami

Polska policja prowadzi regularne kontrole trzeźwości kierowców, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Tylko w 2023 roku zatrzymano ponad 80 tys. kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu.

Przypadek z Siemiatycz to kolejny dowód na skuteczność działań służb, ale także na konieczność dalszej edukacji w zakresie przepisów drogowych, szczególnie wśród cudzoziemców.

Podsumowanie

53-letni obywatel Ukrainy, który prowadził lawetę pod wpływem alkoholu, nie tylko stracił prawo jazdy, ale także stanie przed sądem. To przestroga dla wszystkich kierowców, że jazda po alkoholu niesie poważne konsekwencje prawne i społeczne.

Zwiększająca się liczba przestępstw popełnianych przez obcokrajowców w Polsce powinna skłaniać do refleksji i wzmocnienia działań prewencyjnych, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version