Od początku marca notariusze mają przesyłać do urzędu skarbowego kopie aktów notarialnych. Niektórzy właściciele nieruchomości na wynajem są przerażeni tymi zmianami, ponieważ dotychczas unikali swoich obowiązków podatkowych.

Właściciele mieszkań do wynajęcia coraz częściej wymagają, aby do umowy o najmie okazjonalnym dołączyć notarialne oświadczenie o poddaniu się egzekucji i wyprowadzce pod wskazany adres po wygaśnięciu umowy. Jest to wymagane niezależnie od tego, czy umowa jest podpisana w formie aktu notarialnego, czy nie. Każda umowa skutkuje zobowiązaniem podatnika do uiszczenia podatku, który obecnie przyjmuje formę ryczałtu.

Do tej pory urząd skarbowy dowiadywał się o tym, że umowa najmu ma skutek podatkowy jedynie dzięki zgłoszeniu przez właściciela mieszkania. W przypadku jego braku, właściciel mógł uniknąć podatku. Jednakże, nowelizacja ordynacji podatkowej oraz zapowiedź nałożenia nowych obowiązków na notariuszy zaniepokoiła właśnie tę grupę podatników.

Zgodnie z art. 84a § 1 pkt 1d ordynacji podatkowej, notariusze mają obowiązek przekazywania informacji o aktach notarialnych, w których występują „inne zdarzenia mogące spowodować powstanie zobowiązania podatkowego niewymienione w lit. a-c”.

Przywołany powyżej przepis oznacza, że notariusze zostali obciążeni obowiązkiem oceny, czy dana czynność objęta aktem notarialnym może spowodować powstanie zobowiązania podatkowego. Ponieważ nie jest jasne, o jakie konkretne zobowiązanie chodzi, może to być dowolne zobowiązanie podatkowe, wynikające z dowolnego podatku.

Notariusze potwierdzają, że choć obecnie mają obowiązek przesyłania kopii aktów notarialnych powodujących powstanie obowiązku podatkowego oraz kopii poświadczeń dziedziczenia, to nie ma takiej potrzeby, jeśli umowa najmu nie ma formy aktu notarialnego. Wynika to z faktu, że podpisanie oświadczenia o poddaniu się egzekucji nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje dopiero wtedy, gdy sama umowa najmu ma formę notarialną. Jeśli zatem między stronami zostanie podpisana zwykła umowa, organy podatkowe nie dowiedzą się o niej samodzielnie.

Warto w tym miejscu dodać obowiązujące przepisy (art. 19a ust. 6 i art. 19g ust. 1 ustawy o ochronie praw lokatorów) nie wymagają, aby jakakolwiek dotychczasowa forma umowy najmu była zawarta w formie aktu notarialnego. Ustawodawca nie przewidział takiego obowiązku. Sporządzenia aktu notarialnego do umowy najmu lokalu stosuje się jedynie przy wynajmie okazjonalnym, który ma za zadanie większą ochronę praw wynajmującego (właściciela lokalu).

Taka forma najmu wyklucza nabycie praw lokatora przez najemcę co w konsekwencji problemów z najemcą, pozwala na bardzo szybie rozstanie i przeprowadzenie eksmisji najemcy, któremu nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego oraz nie chronią przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.

Tym samym, jeśli wynajmujący zawiera standardową umowę najmu lokalu, to nie można zastosować tego przepisu.

Przypominamy, że warunkiem wykonalności umowy najmu okazjonalnego, musi być ona zgłoszona do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby wynajmującego w terminie 14 dni od daty rozpoczęcia najmu. Nie spełnienie tego warunku powoduje przekształcenie jej w standardową umowę najmu, a właściciel traci uprawnienia wynikające z oświadczeń złożonych przez najemcę.

Czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

 📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version