RPO od lat broni praw zwierząt i walczy z ograniczeniami, jakie miasta nakładają na czworonogi. Kilka razy w roku przypomina gminom o wprowadzaniu restrykcyjnych zasad dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej przez zwierzęta domowe. Jednak mimo tych działań, wciąż uchwalane są zakazy w tej sprawie.

POLECAMY: Skatowany widłami piesek został na posesji bez pomocy. »Urzędnicy kłamali«

Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje regularnie skargi od mieszkańców gmin, którzy kwestionują legalność decyzji podejmowanych przez władze miast. W tym przypadku, radni gminy w województwie śląskim narzekają na to, że mieszkańcy korzystają z miejsc rekreacyjnych ze swoimi zwierzakami. Osoby, które wychodzą na spacery z psami, są wyganiane z parków.

Faktycznie, od dłuższego czasu wiadomo, że tego rodzaju zakazy ograniczają prawa obywateli do korzystania z przestrzeni publicznej. Pomimo tego, niektóre gminy wciąż starają się wprowadzać tego typu ograniczenia, uważając że mają prawo do tego na podstawie art. 40 ust. 2 pkt. 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

– Sądy administracyjne wskazują, że skoro przepis ustawowy (art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach) zobowiązuje organ samorządu gminnego do ustalenia obowiązków nakładanych na właścicieli zwierząt domowych dla ochrony przed zanieczyszczeniem terenów do wspólnego użytku, to nie jest dopuszczalne regulowanie tej samej materii i w takim samym zakresie w uchwale podjętej na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym – tłumaczy zastępca RPO Valeri Vachev.

Przypominamy, że art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym upoważnia organy samorządu do podejmowania uchwał w sprawach związanych z zasadami i trybem korzystania z urządzeń i obiektów użyteczności publicznej oraz administrowania tymi urządzeniami i obiektami. Natomiast art. 4 ust. 2 pkt 6 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada na organy samorządu gminnego obowiązek ustalania obowiązków właścicieli zwierząt domowych związanych z zapobieganiem zanieczyszczaniu terenów do wspólnego użytku.

Oznacza to, że regulacje dotyczące przestrzegania czystości i porządku w miejscach publicznych związane z obecnością zwierząt domowych są już uregulowane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach i nie mogą być regulowane na mocy ustawy o samorządzie gminnym.

Na podstawie powyższego stwierdzić należy, że gminy nie mogą wprowadzać regulacji dotyczących zasad i trybu korzystania z urządzeń i obiektów użyteczności publicznej, w tym parków czy innych terenów rekreacyjnych, które dotyczą zwierząt domowych i ich właścicieli, jeśli już istnieje przepis ustawowy regulujący tę kwestię. W tym przypadku ustawą regulującą tę kwestię jest ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która nakłada na właścicieli zwierząt domowych obowiązki związane z ochroną przed zanieczyszczeniem terenów do wspólnego użytku.

Potwierdzenie naszego stanowiska znajduje uzasadnienie w licznym orzecznictwie. Przykładem tego może być orzeczenie wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny, który stwierdził, że rada gminy (miasta) nie ma prawa wprowadzić całkowitego zakazu wprowadzania psów do obiektów użyteczności publicznej na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z wyrokiem II OSK 3084/17, rada gminy (miasta) może tylko określić zasady i tryb korzystania z tych obiektów.

Przedstawiciel urzędu RPO w swoim wystąpieniu również przypomina o tym poglądzie Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Gmina Marklowice pod lupą RPO

Rada Gminy Marklowice wprowadziła w regulaminie utrzymania czystości i porządku obowiązki właścicieli zwierząt domowych, takie jak wyprowadzanie psów na smyczy, zachowanie bezpieczeństwa i ochrony terenów publicznych przed zanieczyszczeniami oraz usuwanie zanieczyszczeń przez zwierzęta na terenach publicznych. Zgodnie z tymi zasadami, regulowanie tej samej materii w akcie prawa miejscowego, jakim jest park rekreacji, jest sprzeczne z prawem.

RPO interweniował w tej sprawie, ponieważ rada gminy naruszała prawo, które już zostało określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku.

Zakaz wstępu na cmentarze niezgodny z prawem

W październiku, czyli pięć miesięcy temu, RPO także interweniował w sprawie zakazu wprowadzania psów na cmentarze w Gdańsku. Zgodnie z regulaminem korzystania z cmentarzy komunalnych, obowiązuje tam zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt, co zostało ustanowione w przepisach prawa miejscowego na podstawie art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. RPO apelował do Rady Miasta Gdańska o zniesienie tego zakazu, ponieważ zakaz ten był sprzeczny z prawem, a także naruszał prawa właścicieli psów.

Czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version