Mężczyzna w wieku 49 lat ukradł alkohol z jednego ze sklepów na warszawskim Bemowie. Kiedy ochroniarz próbował go zatrzymać, złodziej zaatakował i pobiegł go, grożąc mu na końcu. Ponieważ był to kolejny raz, gdy popełnił przestępstwo, został skazany na 3 miesiące więzienia.

Na Bemowie miała miejsce niebezpieczna sytuacja, gdy mężczyzna wszedł do jednego ze sklepów. Podszedł do kasy, zapłacił za część swoich zakupów, a następnie próbował wyjść z resztą niepostrzeżenie. Ochroniarz zauważył jego działania i podjął interwencję.

– Kiedy ochroniarz zwrócił mu uwagę, ten zaczął go odpychać, szarpać się i zadawać mu ciosy pięścią. Pracownik ochrony nie dał za wygraną, ujął mężczyznę, pomogli mu w tym klienci sklepu. Zdenerwowany 49-latek jeszcze groził ochroniarzowi. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany w celu odbycia kary pozbawienia wolności na podstawie zarządzenia sądu – powiedziała nadkom. Marta Sulowska z bemowskiej komendy.

Po wezwaniu na miejsce patrolu policji, 49-letni mężczyzna został zatrzymany. Po zebraniu materiału dowodowego usłyszał on zarzuty kradzieży rozbójniczej oraz kierowania gróźb karalnych. Na wniosek prokuratora, sąd orzekł tymczasowe aresztowanie mężczyzny na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Co o kradzieży rozbójniczej mówi prawo?

Kradzież rozbójnicza, zgodnie z polskim prawem, jest to przestępstwo przeciwko mieniu, które polega na użyciu przemocy lub groźby bezprawnej w celu dokonania kradzieży.

Zgodnie z art. 281 Kodeksu karnego, kto przy użyciu przemocy lub groźby bezprawnej zabiera mienie, podlega karze pozbawienia wolności od lat 10.

W przypadku kradzieży rozbójniczej, przemoc lub groźba bezprawna jest elementem koniecznym, co oznacza, że bez ich użycia nie można uznać czynu za przestępstwo kradzieży rozbójniczej. Przemoc lub groźba bezprawna może być stosowana wobec pokrzywdzonej osoby lub osób trzecich, na przykład w celu zmuszenia ich do zaniechania interwencji.

Warto zaznaczyć, że kradzież rozbójnicza jest przestępstwem bardzo poważnym i skutkującym surowymi konsekwencjami prawno-karnymi.

Jako kwalifikowany typ kradzieży, przepis art. 281 KK stanowi lex specialis w stosunku do art. 278 KK.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version