Uchwała przygotowana przez partię Prawo i Sprawiedliwość w celu obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II została przyjęta przez Sejm. Głosowanie odbyło się podczas sesji parlamentarnej i wyniki pokazują, że większość posłów poparła tę uchwałę. Za uchwałą głosowało 271 posłów, przeciwko było 43, wstrzymało się czterech posłów, a 142 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu.
Uchwała ta ma na celu obronę reputacji św. Jana Pawła II, który jest postacią szczególnie ważną dla Polski, ale także dla całego świata. Zdaniem autorów uchwały, publiczne ataki na papieża są nie tylko niesłuszne, ale także szkodliwe dla Polski i jej pozycji międzynarodowej. Uchwała potępia więc wszelkie próby oskarżania Jana Pawła II o jakiekolwiek przestępstwa czy zachowania niegodne jego stanowiska.
Uchwała ta spotkała się jednak z krytyką ze strony opozycji oraz niektórych grup społecznych, które uważają, że jest to próba politycznego wykorzystania postaci papieża do celów własnych. Część osób zarzuca także, że uchwała ta jest niepotrzebna, ponieważ nie ma żadnych poważnych oskarżeń wobec Jana Pawła II i jego reputacja jest już wystarczająco dobrze chroniona przez społeczność katolicką.
Uchwała Sejmu ws. obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydowanie potępia medialną, haniebną nagonkę, opartą w dużej mierze na materiałach aparatu przemocy PRL, której obiektem jest Wielki Papież Polak – św. Jan Paweł II.
Próba skompromitowania Jana Pawła II materiałami, których nie odważyli się wykorzystać nawet komuniści, odwołuje się do metod, które stawiają autorów poza kręgiem cywilizacyjnym, do którego Polska należy od 1989 r.
„Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski” – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok 2020 Rokiem Jana Pawła II przyjęta zaledwie cztery lata temu niemal jednogłośnie, ponad politycznymi podziałami.
Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku człowieka, którego cały wolny świat uznaje za filar zwycięstwa nad imperium zła. Papież Jan Paweł II jest symbolem odzyskania przez Polskę niezależności i wyzwolenia z rosyjskiej strefy wpływów, o czym wielokrotnie przypominali w swoich wystąpieniach światowi przywódcy, także prezydent USA Joe Biden podczas ostatniej wizyty w Polsce.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wyrazili swoją determinację, aby bronić dobrego imienia papieża Jana Pawła II. Jego postać jest uznawana na całym świecie jako symbol zwycięstwa nad złą ideologią i jako osoba, która przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości. W swojej uchwale posłowie podkreślili wdzięczność dla wszystkich Polaków, którzy przeciwdziałają próbom osłabienia roli i znaczenia Jana Pawła II.
Ich postawa ma stanowić świadectwo dla wszystkich, którzy próbują wymazać pamięć o nim poprzez fałszywe oskarżenia. Papież Jan Paweł II był wzorem dla całego społeczeństwa i klasy politycznej, a Polacy i ich wybrani przedstawiciele nigdy nie pozwolą, aby została zniszczona pamięć o nim.
Głosy za uchwałą oddało m.in. 227 posłów PiS i 23 parlamentarzystów Koalicji Polskiej (reprezentującej głównie PSL). Przeciwko uchwale było 39 przedstawicieli Lewicy. Spośród 126 posłów Koalicji Obywatelskiej 125 nie wzięło udziału w głosowaniu.
Jeden komentarz
Przecież PiS to nie są wyznawcami chrześcijaństwa. Ten sport czeka na Mojżesza, tak zakłamanej bandy to jeszcze nie było.