Signature Bank zbankrutował dwa dni po upadku Silicon Valley Bank. Jest to amerykańska instytucja bankowa, która w 2022 roku miała depozyty klientów o wartości prawie 89 mld dolarów. Około jednej czwartej tych środków pochodziło z kryptowalut, zgodnie z ostatnimi oficjalnymi danymi.
POLECAMY: Brytyjskie władze starają się zminimalizować szkody spowodowane upadkiem banku SVB
Signature Bank z siedzibą w Nowym Jorku padł ofiarą kryzysu bankowego, który dotknął także Silicon Valley Bank (SVB) – podaje agencja Reuters. Organizacje regulujące na szczeblu stanowym zamknęły oddziały Signature Bank trzeciego co do wielkości w historii bankowości w USA.
Federalna Korporacja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) przejęła kontrolę nad bankiem, który miał 110,36 mld dolarów w aktywach, a wartość depozytów klientów wynosiła 88,59 mld dolarów na koniec ubiegłego roku.
Departament Skarbu USA oraz inne organy regulacyjne banków wydały wspólne oświadczenie uspokajające, że wszyscy klienci depozytowi Signature Bank i Silicon Valley Bank otrzymają swoje pieniądze, a „żadne straty nie zostaną poniesione przez podatnika”.
Według Reuters, pracownicy Signature Bank zebrali się w niedzielę na spotkaniach w siedzibie firmy na Manhattanie, gdzie zostali poinformowani o zamknięciu banku. FDIC utworzyła „pomostowy” bank sukcesyjny w niedzielę, który zapewni klientom dostęp do ich funduszy od poniedziałku. „Deponenci i kredytobiorcy Signature Bank automatycznie staną się klientami banku pomostowego” – poinformowała FDIC.
Signature Bank był bankiem komercyjnym z oddziałami w Nowym Jorku, Connecticut, Kalifornii, Nevadzie i Karolinie Północnej. Według ostatnich oficjalnych danych, prawie jedna czwarta jego depozytów pochodziła z sektora kryptowalut.