Od 2013 roku wprowadzono zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ustalając termin ważności prawa jazdy na 15 lat. To oznacza, że pierwsze wydane w tym systemie dokumenty stracą ważność w 2028 roku. Jednakże to nie tylko one będą wymagały wymiany – każde kolejne prawo jazdy wydane od tego czasu również tracić będzie ważność po 15 latach, wymagając od wszystkich kierowców uzyskania nowego dokumentu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, standardowy okres ważności prawa jazdy wynosi 15 lat, chociaż może się różnić. Po upływie tego czasu konieczne będzie przejście badań medycznych i złożenie wniosku o nowy dokument. To oznacza, że od 2028 roku rozpocznie się fala wymiany dokumentów. Ważne jest jednak podkreślenie, że nie tylko osoby z upływającym terminem będą musiały wymienić swoje dokumenty. To dotyczy praktycznie wszystkich kierowców.

W latach 2028-2033 wszyscy kierowcy, włącznie z tymi posiadającymi bezterminowe prawo jazdy, będą zobowiązani do wymiany dokumentów na nowe. Po tym okresie nie będzie już możliwości posiadania bezterminowego prawa jazdy. Kontrowersyjne jest to, że osoby z takim dokumentem będą mogły uzyskać nowy bez konieczności przechodzenia badań lekarskich czy psychologicznych – wystarczy jedynie złożyć wniosek. To wywołuje jednak wiele kontrowersji i krytyki.

Prawo jazdy bez żadnych badań?

Osoby posiadające terminowe prawo jazdy będą musiały złożyć wniosek, uiścić opłatę w wysokości 100 złotych, dostarczyć aktualne zdjęcie oraz przejść badania lekarskie, co będzie kosztować 200 złotych. W przypadku większości kierowców, którzy zdawali egzamin w wieku 18 lat, wymiana dokumentów rozpocznie się w 2028 roku, gdy będą mieli 33 lata i będą potrzebowali przeprowadzenia badań lekarskich, aby uzyskać nowe prawo jazdy na kolejne 15 lat. To wydaje się całkowicie logiczne.

Osoby posiadające bezterminowe prawo jazdy, będą mogli wymienić je na nowe na okres 15 lat bez konieczności przeprowadzenia badań lekarskich. Natomiast osoby posiadające terminowe prawo jazdy będą musiały zapłacić za nowe prawo jazdy (100 zł), dostarczyć nowe zdjęcie oraz wykonać badania lekarskie (200 zł) w celu otrzymania nowych uprawnień na kolejne 15 lat. Jednakże osoby starsze, które będą wymieniać swoje dokumenty na nowe, nie będą musiały wykonywać badań lekarskich, co wydaje się dziwne i nieracjonalne.

Dobrze, że do tego 2028 roku jest jeszcze trochę czasu. Prawie pięć lat. Jest jeszcze czas na to, aby zmienić te przepisy. Aby je poprawić w taki sposób, aby wszyscy musieli wykonać te badania. Przecież to absolutna podstawa – kwestia bezpieczeństwa wszystkich osób. Nie tylko samych zainteresowanych, ale wszystkich innych kierowców, pasażerów, pieszych. W wielu krajach badania to absolutna podstawa. Ba, seniorzy, w zależności od wieku, badani są co 10, co 5… a nawet co 2 lata. I nikogo to nie dziwi – nikt nie widzi w tym żadnych kontrowersji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version