Według nieoficjalnych informacji, rolniczy protest może się zaostrzyć i rozlać na cały kraj. Związkowcy z rolniczej Solidarności podjęli decyzję, że blokowanie tras czy przejazdy traktorami po drogach krajowych już nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i nie robią na rządzących najmniejszego wrażenia. Dlatego planują wznawiać protesty, które tym razem obejmą cały kraj. Szczegóły i zakres protestów nie są jeszcze znane.

Rolnicy znów wyjdą na ulice. Przedstawiciele tego sektora domagają się od rządu działań ws. uszczelnienia tranzytu zboża z Ukrainy.

Protest rolników. Drogi w całym kraju zastawione przez traktory

Protest rolników związanych z Solidarnością Rolników Indywidualnych Czarnków-Trzcianka związany jest z kwestią zbiorów pszenicy, która w wyniku pandemii COVID-19 pozostała w Polsce, zamiast zostać wyeksportowana do Afryki. Związkowcy uważają, że sytuacja ta szkodzi interesom afrykańskich importerów, którzy zwrócili się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o interwencję w sprawie eksportu zbiorów.

Jak poinformowało Radio ZET, protesty rolników mają miejsce nie tylko w Szczecinie, ale także w innych województwach. Wtorek 14 marca miał być dniem, w którym mają zostać podjęte decyzje dotyczące tej sytuacji.

Protesty rolników związanymi z brakiem eksportu zbiorów pszenicy to kolejna manifestacja niezadowolenia wśród rolników w Polsce. W ostatnich latach rolnicy protestowali m.in. przeciwko niskim cenom skupu produktów rolnych czy przeciwko niekorzystnym zmianom w polskim systemie podatkowym.

Jak podaje Radio ZET, przyszłotygodniowy protest związkowców z rolniczej Solidarności w centrum Szczecina będzie powtórką z 2012 roku, gdy na Wałach Chrobrego w centrum miasta przez wiele tygodni stały dziesiątki traktorów i powstało rolnicze miasteczko protestacyjne. Związkowcy zdecydowali się na blokadę centrum miasta, aby zwrócić uwagę na swoje problemy i postulaty dotyczące handlu ziarnem.

Rolnicy protestują przeciwko sytuacji, w której ziarno, które powinno trafiać do Afryki, zostaje w Polsce, co uderza w interesy afrykańskich rolników. Związki zawodowe domagają się, aby rządzący zajęli się tą sprawą i zapewnili uczciwy handel ziarnem, który nie szkodzi interesom polskich i zagranicznych rolników.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version