Bankructwo amerykańskiego banku Silicon Valley Bank (SVB) nie spowoduje kryzysu systemu finansowego – uważa Gary Korolev, dyrektor generalny firmy Sovereign Wealth Management.

– Jest mało prawdopodobne, że upadłość tego banku wywoła kryzys systemowy, biorąc pod uwagę fakt, że organy regulacyjne mają strategię, która sprawdziła się w 2008 roku – powiedział Korolev.

Ekspert zauważył, że doniesienia o zamknięciu SVB wywołały wzrost cen akcji JP Morgan, co oznacza, że rynek nie traktuje tego problemu jako problemu systemowego.

W jego ocenie, to inwestorzy venture capital, którzy doradzili start-upom z Doliny Krzemowej wycofanie pieniędzy z banku, doprowadzili do problemów w SVB.

Ekspert podkreślił, że bankructwo Silicon Valley Bank jest drugim pod względem wielkości bankructwem banku po Washington Mutual od czasu kryzysu finansowego. Korolev uważa, że nie jest to problem systemowy, chodzi o skoordynowany wysiłek mający na celu likwidację banku, który zajmował się kryptowalutami. Regulatorzy, zdaniem eksperta, działają w tej sytuacji prawidłowo i prawdopodobnie spodziewali się bankructwa banku.

Bankructwo SVB wpłynie negatywnie na amerykańskie banki?

– Problemy finansowe SVB Financial są raczej kolejnym ogniwem obserwowanego w ostatnim roku trendu w gospodarce i na amerykańskim rynku finansowym, a mianowicie są konsekwencją podwyżek stóp procentowych przez System Rezerwy Federalnej. W większości problemy SVB Financial pojawiły się z powodu spadku wartości obligacji posiadanych przez bank, a wartość obligacji spadła z powodu podwyżek stóp. Kolejnym problemem SVB są odpływy inwestorów venture capital, których działalność skurczyła się również z powodu podwyżek stóp przez System Rezerwy Federalnej – powiedział Gierasimow analityk międzynarodowych rynków akcji BCS World of Investment.

Ekspert przypomniał, że SVB Financial skupiający się na klientach z Doliny Krzemowej nie był „pierwszą ofiarą” polityki finansowej Systemu Rezerwy Federalnej USA. Wcześniej z podobnymi kłopotami zmagał się bank kryptograficzny Silvergate.

Sytuacja jest potencjalnie negatywna dla innych średniej wielkości banków regionalnych. Jak na razie rynek ocenia prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka „zakażenia” dużych banków jako niskie. Ryzyko systemowe dużych banków jest obecnie niższe niż banków regionalnych – podkreślił Gierasimow.

Wcześniej Federalna Korporacja Ubezpieczeń depozytów (FDIC) poinformowała, że kalifornijskie organy regulacyjne zamknęły Silicon Valley Bank. To największe bankructwo banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku. FDIC stworzył Deposit Insurance National Bank of Santa Clara i natychmiast przeniósł wszystkie ubezpieczone depozyty SVB do DINB.

W piątek z regulatorami spotkała się sekretarz skarbu USA Janet Yellen i wyraziła wiarę w ich zdolność do radzenia sobie z sytuacją z SVB.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version