Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) wyraził nadzieję, że rząd Wielkiej Brytanii uszanuje autonomię sportu.

POLECAMY: Londyn uknuł intrygę, by trzymać Rosję z dala od Olimpiady

Wcześniej gazeta „Guardian” podała, że Lucy Fraser, brytyjska minister kultury, mediów i sportu zwróciła się do głównych sponsorów olimpijskich, aby wywarli presję na MKOl w sprawie udziału rosyjskich i białoruskich sportowców w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

„MKOl przyjął do wiadomości ten list. To nie rządy powinny decydować, którzy sportowcy mogą brać udział w międzynarodowych zawodach. To byłby koniec światowego sportu, jaki dziś znamy. Mamy wielką nadzieję, że rząd brytyjski uszanuje autonomię sportu, którą podkreślał w wielu decyzjach, oświadczeniach i rezolucjach ONZ.

Najnowszą była rezolucja zatytułowana „Sport jako czynnik zrównoważonego rozwoju”, która została przyjęta w drodze konsensusu podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 1 grudnia 2022 roku i wspiera „niezależność i autonomię sportu oraz misję MKOl polegającą na przewodzeniu ruchowi olimpijskiemu” – głosi oświadczenie opublikowane na stronie organizacji.

MKOl przypomniał finał turnieju tenisowego w Austin w USA, w którym ukraińska Marta Kostyuk grała z Rosjanką Varvarą Grachevą.

„W tym kontekście z dużym zainteresowaniem śledzimy dyskusję na temat udziału w Wimbledonie zawodników z rosyjskimi lub białoruskimi paszportami. Zgodnie ze sposobem organizacji sportu na całym świecie i zgodnie z Kartą Olimpijską, organizacje sportowe powinny być wyłącznie odpowiedzialne za podejmowanie decyzji, którzy sportowcy mogą uczestniczyć w zawodach międzynarodowych, wyłącznie na podstawie ich wyników sportowych. Zgodnie z tym, sponsorzy olimpijscy nie są zaangażowani w ten proces decyzyjny” – napisano w oświadczeniu.

MKOl dodał, że trwają konsultacje w sprawie ewentualnego dopuszczenia rosyjskich i białoruskich sportowców do międzynarodowych zawodów, ale udział sportowców z tych dwóch krajów nie jest częścią rozmów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version