Według informacji podanej w artykule, prawie 170 osób z Ukrainy podejdzie do matury w Polsce w 2023 roku. Jest to grupa uczniów, którzy zostali w Polsce po wybuchu wojny na Ukrainie i kontynuują edukację w polskich szkołach.

Ponadto, niespełna 15 tysięcy uczniów, którzy również przyjechali do Polski po wybuchu wojny, napisze egzamin ósmoklasisty. Dla tych uczniów, jak również dla maturzystów z Ukrainy, Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) przygotowała specjalne udogodnienia.

Jednym z takich udogodnień jest możliwość zdawania egzaminów w języku ukraińskim. Maturzyści z Ukrainy będą mieli również możliwość korzystania z tłumacza, który będzie przetłumaczał treści egzaminów na język ukraiński. W przypadku egzaminu ósmoklasisty, tłumacz będzie dostępny tylko dla uczniów, którzy nie opanowali języka polskiego na poziomie wystarczającym do zrozumienia treści egzaminu.

Dodatkowo, CKE udostępnia specjalne formularze dla uczniów, którzy nie posiadają polskiego obywatelstwa, ale chcą zdawać egzaminy w Polsce. Formularze te umożliwiają przetłumaczenie imienia i nazwiska oraz innych danych osobowych na język polski.

Uczniowie z Ukrainy będą mieli również możliwość ubiegania się o dodatkowy czas na rozwiązanie egzaminów, jeśli będą mieli trudności w czytaniu lub pisaniu w języku polskim.

Wszystkie te udogodnienia mają na celu umożliwienie młodym ludziom z Ukrainy zdawania egzaminów w Polsce w możliwie najbardziej sprzyjających warunkach, zgodnie z zasadą równego dostępu do edukacji i egzaminów dla wszystkich uczniów.

Matura 2023. CKE dostosuje arkusze

Maturzyści z Ukrainy na egzaminie z polskiego dostaną takie same zadania i teksty jak pozostali z tym, że polecenia będą przetłumaczone na ukraiński. Rozwiązania czy wypracowanie trzeba będzie jednak napisać po polsku. W wypadku egzaminu z matematyki zasady są podobne, ale zapisywanie rozwiązań zadań ma być możliwe w języku ukraińskim. Na maturze z angielskiego lub innego języka obcego polecenia młodzież dostanie po ukraińsku, a odpowiedzi trzeba będzie napisać w wybranym języku obcym, z którego jest egzamin.

Według komunikatu CKE nie zmieni się czas na napisanie poszczególnych egzaminów. Na polski podstawowy w nowej formule maturzyści z Ukrainy – tak jak pozostała młodzież – mają 240 minut, na matematykę – 180, a język obcy – 120. Z udogodnień CKE przewidziała możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego na egzaminie z wszystkich przedmiotów z wyjątkiem matematyki na poziomie podstawowym, języka obcego na poziomie podstawowym i języka ukraińskiego na poziomie rozszerzonym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version