Sejmowa podkomisja wprowadziła zmiany do obywatelskiego projektu zmian w Kodeksie karnym, które obejmują m.in. karę trzech lat pozbawienia wolności za ataki na Kościół.
POLECAMY: Szefowa neo-KRS zaproponowała sędzi szkolenie, po wyroku którego nie zaakceptował PiS
Partia Solidarna Polska złożyła propozycję nowelizacji Kodeksu karnego, znaną jako projekt „W obronie chrześcijan”, do Sejmu w październiku zeszłego roku. Według autorów projektu, podpisało go około 400 tysięcy osób. Po ostatnich atakach na Kościół i postać Jana Pawła II, projekt znów zwrócił na siebie uwagę. W środę 15 marca przyjęto kontrowersyjne poprawki do noweli.
Partia Ziobry proponuje zmianę w artykule 195 Kodeksu Karnego, który obecnie przewiduje karę dwóch lat więzienia za „złośliwe” zakłócanie publicznego wykonywania aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebu, uroczystości lub obrzędom żałobnym. Politycy chcą wykreślić słowo „złośliwe”, co oznaczałoby, że każdy akt zakłócania kultu byłby karany.
Dodatkowo, komisja proponuje wprowadzenie kary pozbawienia wolności do trzech lat dla sprawców, którzy doprowadzają do przerwania wykonania aktu religijnego, pogrzebu, uroczystości lub obrzędów żałobnych.
Ziobryści chcą również zmienić artykuł 196 Kodeksu Karnego, który obecnie mówi, że osoba obrażająca uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Po zmianach brzmiałby on: „Kto publicznie lży Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej lub wyszydza jego zasady doktrynalne lub obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Projekt zakłada, że ten sam wymiar kary podlegałby podmiot, który publicznie znieważa przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. Dodatkowo, podkomisja dodała podpunkt, który mówi, że jeśli sprawca dopuściłby się tego typu ataków w czasie i miejscu odprawiania nabożeństwa lub wykonywania innego aktu religijnego lub za pomocą środków masowego komunikowania, to podlegałby karze pozbawienia wolności do lat 3.
Wprowadzenie kar za publiczne lżenie Kościoła lub innych związków wyznaniowych, a także za znieważanie przedmiotów czci religijnej, może być kontrowersyjne i budzić wątpliwości co do przestrzegania wolności słowa oraz wolności wyznania. Wprowadzenie kary za ataki za pomocą środków masowego komunikowania może być również trudne do interpretacji i otwierać drogę do nadużyć. Wymiar sprawiedliwości powinien więc dokładnie rozważyć wprowadzanie takich zmian i zadbać o równowagę między ochroną wolności słowa a ochroną uczuć religijnych.
Jednocześnie w ustawia znajdują się także prowolnościowe zapisy, które chronią prawo wyznawców do wyrażania poglądów zgodnych z ich wiarą. Czytamy w poprawkach: „Nikt nie może ponosić odpowiedzialności cywilnej, karnej lub innej odpowiedzialności prawnej za wyrażenie przekonań, ocen lub opinii obecnych w nauce głoszonej przez Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej. Nie wyłącza to odpowiedzialności za zniewagę lub zakłócenie porządku lub spokoju publicznego ze względu na formę wyrażenia przekonania, oceny lub opinii”.
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
»UWAGA! Informujemy, że kancelaria nie udziela darmowych porad prawnych.«
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.