Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie ćwiczeń dla żołnierzy rezerwy pasywnej. Według dokumentu, ćwiczenia mogą trwać od jednego dnia do sześciu tygodni, w zależności od potrzeb sił zbrojnych. Powołanie do takich ćwiczeń będzie możliwe w przypadku zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa, a lista kategorii osób, które mogą zostać powołane obejmuje m.in. osoby, które ukończyły służbę wojskową, osoby o specjalnych kwalifikacjach oraz osoby, które pełniły służbę w wojsku w przeszłości.

Projekt rozporządzenia ma na celu zwiększenie gotowości obronnej kraju oraz wzmocnienie zdolności obronnych w sytuacjach kryzysowych.

  • Z projektu wynika, że żołnierze rezerwy pasywnej będą mogli być powoływani na ćwiczenia w wymiarze 2 lub 16 dni.
  • Dokument przewiduje także, że chętni będą mogli się zgłosić na takie ćwiczenia dobrowolnie.
  • Większy przymus powołań może wystąpić w przypadku klęsk żywiołowych. Wtedy żołnierz może otrzymać powołanie na dobę przed planowanym stawiennictwem.

Minister Obrony Narodowej opublikował projekt rozporządzenia w sprawie ćwiczeń wojskowych dla żołnierzy rezerwy pasywnej, który ma na celu wykonanie upoważnienia zawartego w ustawie o obronie Ojczyzny.

Projekt określa możliwy okres trwania ćwiczeń, terminy rozpoczęcia i zakończenia poszczególnych rodzajów ćwiczeń, sposób powoływania na nie oraz kategorie osób, które będą powoływane. Pod uwagę bierze się wiek i kwalifikacje osób, cel wprowadzenia ćwiczeń oraz potrzebę zapewnienia efektywności ich przeprowadzenia.

Projekt dokumentu ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji we wtorek 7 lutego.

Dla kogo ćwiczenia i jak długo mogą one potrwać?

Zgodnie z rozporządzeniem poszczególne rodzaje ćwiczeń wojskowych odbywać się będą w terminach określonych przez dowódców jednostek wojskowych w rocznych planach powołania.

W celu zapewnienia efektywnego wykorzystania czasu szkolenia żołnierzy pasywnej rezerwy krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe będzie można planować w wymiarze:

1) 2 dni – dla żołnierzy pasywnej rezerwy bez przeszkolenia wojskowego i złożonej przysięgi wojskowej posiadających wykształcenie i uprawnienia przydatne dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

2) do 16 dni – dla żołnierzy PR, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe i złożyli przysięgę wojskową.

Ponadto, projekt przepisów przewiduje, że na ćwiczenia jednodniowe mogą zostać powołani żołnierze rezerwy pasywnej z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi oraz żołnierze planowani do nadania przydziałów mobilizacyjnych.

Na ćwiczenia wymienione wyżej ćwiczenia krótkotrwałe lub długotrwałe, żołnierze pasywnej rezerwy będą się mogli także dobrowolnie.

Ćwiczenia w razie klęski żywiołowej. Stawiennictwo w 24h

Resort obrony narodowej opracował projekt rozporządzenia, według którego żołnierze rezerwy pasywnej mogą zostać powołani na ćwiczenia związane z klęskami żywiołowymi oraz akcjami ratunkowymi. Powołanie będzie ogłaszane przez Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, a żołnierze będą podzieleni na trzy kategorie ze względu na wiek i stopień wojskowy. Decyzja o powołaniu będzie musiała zostać dostarczona żołnierzowi co najmniej 24 godziny przed stawiennictwem.

Żołnierzy będzie się powoływało z podziałem na następujące kategorie:

1) żołnierzy pasywnej rezerwy korpusu szeregowych i pełniących służbę w rezerwie do 55 roku życia,

2) żołnierzy posiadających stopień podoficerski lub oficerski i pełniących służbę w rezerwie do 63 roku życia

3) osoby, które nie pełniły czynnej służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version