Centralne Biuro Antykorupcyjne opublikowało film na swojej stronie internetowej, w którym widać, że prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław G. przyjmuje pieniądze od nieznanych mężczyzn i chowa je w kieszeni marynarki. Sąd odrzucił wniosek o tymczasowe aresztowanie prezydenta, któremu śląski wydział Prokuratury Krajowej zarzuca przyjęcie łącznie 40 tys. zł łapówek.

POLECAMY: Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego zatrzymany przez CBA

Sąd stwierdził, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że Jarosław G. popełnił zarzucane mu przestępstwo, ale nie zastosował wobec niego środków zapobiegawczych. Prokuratura Krajowa poinformowała agencję PAP, że sąd uznał zebrane przez nią materiały dowodowe za kompletny.

Prokuratura Krajowa ocenia, że tylko tymczasowe aresztowanie jest w stanie w pełni zabezpieczyć dalszy tok postępowania i zapobiec ewentualnemu matactwu ze strony podejrzanego. Dlatego też prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu i skieruje zażalenie na to postanowienie.

W piątek Centralne Biuro Antykorupcyjne zajęło się sprawą i poinformowało, że zatrzymało Jarosława G. w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, gdy ten opuszczał jedną z miejskich spółek. W związku z tą sprawą zabezpieczono m.in. materiał filmowy, który został dokładnie przeanalizowany przez śledczych.

FILM MOŻNA OBEJRZEĆ TUTAJ

CBA podało, że prokurator prowadzący śledztwo wyraził zgodę na publikację zabezpieczonego materiału filmowego, w związku z pojawiającymi się w mediach spekulacjami dotyczącymi motywów działania w tej sprawie prokuratury i funkcjonariuszy CBA.

CBA opublikowało na swojej stronie internetowej film w piątek, na którym widać jak Jarosław G. przyjmuje od nieznanego mężczyzny plik pieniędzy, mówiącego „to na działkę”, i szybko chowa go do wewnętrznej kieszeni marynarki. Na filmie przedstawiono również kolejną sytuację, w której ktoś zwraca się do prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego „Jarku dycha starczy?”, na co ten odpowiada „Słuchaj, ja nie narzucam”. Chwilę później G. przyjmuje pieniądze, które również chowa do kieszeni marynarki.

CBA przypomniało, że zgodnie z art. 229 § 6 k.k. nie podlegają karze osoby, które dopuściły się procederu korupcyjnego i udzieliły korzyści majątkowej lub osobistej funkcjonariuszowi publicznemu, jeżeli korzyść została przyjęta przez funkcjonariusza publicznego, a udzielający zawiadomił organ ścigania i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o nim.

Prokuratura apelowała do osób, które udzieliły korzyści majątkowej prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego, by skorzystały z możliwości zgodnie z art. 229 § 6 Kodeksu Karnego i zgłosiły się do organów ścigania.

W ciągu ostatnich lat prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosław G., był objęty kolejnym postępowaniem. W 2018 roku prokuratura zarzucała mu przekroczenie uprawnień przy procedurach przetargowych dotyczących śmieci z 2016 r. Twierdzono, że uniemożliwił on złożenie ofert innym podmiotom niż dotychczasowy dostawca usług. W 2020 roku został oskarżony, a w maju 2021 roku sąd uniewinnił go. Pod koniec 2022 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację prokuratury.

Jarosław G. jest prezydentem Ostrowca Św. od 2014 r. To były poseł wybrany do Sejmu z list PSL w 2011 r. i były wiceprezydent Ostrowca (2006-2011).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version