Ustalając wysokość administracyjnej kary pieniężnej, organ uwzględnia rodzaj naruszenia i jego wpływ na życie i zdrowie ludzi oraz środowisko, okres trwania, rozmiary prowadzonej działalności oraz skutki i wielkość zagrożenia. Tym samym ocena orzeczonej sankcji powinna zostać dokonana w oderwaniu od poprzednio toczących się postępowań, które mogły dotyczyć innych stanów faktycznych i prawnych. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wojewódzki inspektor ochrony środowiska wymierzył spółce administracyjną karę pieniężną w wysokości 500 tys. zł za gospodarowanie odpadami niezgodnie z posiadanym zezwoleniem. Przeprowadzona kontrola wykazała bowiem, że doszło do naruszenia decyzji w zakresie warunków magazynowania odpadów oraz oznaczenia pojemników kodami. Spółka wniosła odwołanie, ale Główny Inspektor Ochrony Środowiska utrzymał w mocy sporną decyzję. Nie zakończyło to sporu, ponieważ spółka postanowiła wnieść skargę.

Spór o wysokość nałożonej kary

Sprawą zajął się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który uznał, że administracyjna kara pieniężna została wymierzona w rażąco wygórowanej i nieproporcjonalnej wysokości. Organ nakładał bowiem wcześniej na spółkę kary w kwocie 3 tys. i 200 tys. zł za tożsame rodzajowo naruszenia. Sąd ocenił, że wskazuje to na daleko idącą niekonsekwencję w przedmiocie ustalania wysokości wymierzanych administracyjnych kar pieniężnych. Ponadto w wyroku zwrócono uwagę, że przypisane spółce naruszenie nie spowodowało żadnych negatywnych skutków, nie stworzyło też zagrożenia oraz nie miało wpływu na środowisko oraz życie i zdrowie ludzi. Mając powyższe na uwadze, WSA uchylił zaskarżoną decyzję.

Inne postępowania nie determinują wysokości kary

Wydany wyrok nie był satysfakcjonujący dla żadnej ze stron, co doprowadziło do wniesienia skarg kasacyjnych. Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który wskazał, że wysokość administracyjnej kary pieniężnej oraz jej uzasadnienie powinno zostać ocenione w granicach wyznaczonych w art. 199 ustawy o odpadach, czyli w oderwaniu od innych postępowań prowadzonych wobec spółki, które mogły dotyczyć odmiennych stanów faktycznych i prawnych. Poprzednio toczące się postępowania mogą mieć wpływ na wysokość kary tylko z punktu widzenia rodzaju naruszenia. Nie oznacza to jednak, że kolejne kary powinny być wymierzane w takiej samej lub podobnej wysokości. Orzekana sankcja ma bowiem wywołać określone konsekwencje, a jej skuteczność i proporcjonalność musi być oceniana odrębnie w każdym postępowaniu administracyjnym i względem każdego stwierdzonego naruszenia.

Sąd nie mógł zmienić wysokości kary

NSA wskazał, że na uwzględnienie nie zasługiwał zarzut, zgodnie z którym WSA powinien uwzględnić skargę tylko w części, ponieważ nie kwestionował wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej, tylko jej wysokość. Pogląd ten oznacza bowiem, że sąd powinien zastąpić organ i zmienić wysokość wymierzonej kary. Tego rodzaju rozstrzygnięcie nie mieści się jednak w zakresie kognicji wojewódzkiego sądu administracyjnego. Natomiast odnosząc się do zarzutu spółki, NSA uznał, że z uzasadnienia decyzji jednoznacznie wynikało, że naruszenie zostało stwierdzone w czasie przeprowadzonych kontroli. Natomiast niewskazanie ich dat w rozstrzygnięciu, tylko w uzasadnieniu decyzji, można traktować jako uchybienie, które nie miało wpływu na wynik sprawy. Mając powyższe na uwadze, NSA oddalił skargę kasacyjną spółki, uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Wyrok NSA z 20 grudnia 2022 r., sygn. akt III OSK 1594/21

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version