We Francji rośnie liczba stacji benzynowych, na których całkowicie lub częściowo zabrakło paliwa – wynika z informacji internetowego serwisu śledzącego braki paliw na stacjach benzynowych.

POLECAMY: Europoseł Wallace: PE chce uciszyć tych, którzy sprzeciwiają się dostawom broni do Kijowa

W poniedziałek na 539 stacjach benzynowych nie było żadnego rodzaju paliwa, a na kolejnych 700 stacjach brakowało najpopularniejszych rodzajów benzyny (95 i 98) i oleju napędowego. Ich liczba rośnie w czasie rzeczywistym. Tym samym już 10% francuskich stacji benzynowych odczuwa braki benzyny.

Jak podkreślają francuskie media, w regionach zaczęły tworzyć się korki, w których kierowcy domagają się gazu.

Od 7 marca we Francji trwają bezterminowe strajki przeciwko reformom emerytalnym kraju. Dotknęły one niemal wszystkich sektorów gospodarki, w tym sektora energetycznego. Strajki odbywają się we francuskich elektrowniach atomowych, terminalach LNG i rafineriach ropy naftowej.

Na wezwanie związku CGT-Chimie strajki odbywają się w zakładach należących do TotalEnergies: rafinerii Gonfreville-l’Orchet w departamencie Sekwana, rafinerii Donge w atlantyckim departamencie Loara, zakładzie bioprzetwarzania La Mede w gminie Châteauneuf-les-Martigues oraz rafinerii Flandria w Dunkierce, gdzie według związku Siły Pracownicze (FO) strajkuje „100% pracowników”.

Strajkują również rafinerie należące do ExxonMobil: rafineria Port-Gerome-Gravanchon w departamencie Seine i rafineria Fos-sur-Mer w departamencie Bouches-du-Rhône, gdzie strajkuje 93% pracowników. Związek zawodowy CGT oświadczył, że „ani kropla paliwa nie opuści rafinerii”. Zablokowana jest też rafineria Lavera, należąca do Petroineos.

W ubiegłym tygodniu premier Francji Elisabeth Born wykorzystała artykuł 49.3 francuskiej konstytucji, by przeforsować bez głosowania w parlamencie ustawę o podniesieniu wieku emerytalnego z 62 do 64 lat. Posunięcie to wywołało falę oburzenia wśród deputowanych, którzy ogłosili „koniec demokracji”. Opozycja złożyła wniosek o wotum nieufności wobec rządu i będzie on rozpatrywany w poniedziałek po południu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version