Zdarzenie, o którym informuje gdyński magistrat, jest wyjątkowe z uwagi na rzadkość obecności wielorybów w Bałtyku. Wieloryby to zwierzęta, które zwykle przemierzają oceany, a nie wody przybrzeżne. Ich pojawienie się w tym regionie może być związane z odchodzeniem od naturalnych szlaków migracyjnych lub też z poszukiwaniem pożywienia.

Nagranie – jak podaje portal gdyńskiego urzędu – zostało wykonane we wtorek w południe, 70 km na północ od Zatoki Gdańskiej, na tzw. polu B3. Na filmiku, opublikowanym w portalu gdynia, widać, jak zwierzę wynurza się kilkukrotnie z wody.

Zarejestrowanie obecności wieloryba w Bałtyku to rzadkie zjawisko, które wzbudziło duże zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i społeczeństwa. Według informacji podanych przez gdyński magistrat, mieszkaniec Gdyni Marcin Grabowski nagrał zwierzę na wodach Bałtyku, 70 km na północ od Zatoki Gdańskiej. Z kolei wideo z zarejestrowanym wielorybem przesłano do Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB.

Grażyna Niedoszytko, przedstawicielka instytucji, potwierdziła obecność wieloryba i stwierdziła, że ciężko jest jednoznacznie potwierdzić, o jakiego gatunku zwierzęcia dokładnie chodzi. Wieloryby w Bałtyku to zjawisko, z którym coraz częściej się spotykamy, a powody jego występowania są dwuznaczne. Z jednej strony wynika to z wpływu zmieniającego się klimatu na ekosystemy morskie, a z drugiej strony, coraz powszechniejsze noszenie przy sobie smartfonów z kamerami pozwala na szybsze i skuteczniejsze rejestrowanie takich zdarzeń i udostępnianie ich w mediach społecznościowych.

Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik, kierowniczka Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu, potwierdziła, że zwierzę widoczne na nagraniu to humbak. Obecność tego gatunku w Bałtyku jest rzadka, jednak zdarza się, że humbaki wpływają w poszukiwaniu pożywienia na tereny zwykle niedostępne dla nich. W każdym razie, obecność wieloryba w Bałtyku jest dla naukowców okazją do przeprowadzenia badań i analizy przyczyn jego wystąpienia w tym obszarze.

Należy jednak pamiętać, że pojawienie się wieloryba w Bałtyku może być także sygnałem alarmowym, co do stanu środowiska naturalnego i zmian klimatu. Wieloryby są zwierzętami, które są szczególnie wrażliwe na zmiany środowiska i mogą cierpieć z powodu zanieczyszczenia wód czy też nadmiernego hałasu w okolicach ludzkich osiedli.

W związku z powyższym, zjawisko to powinno być traktowane nie tylko jako ciekawostka, ale także jako sygnał, że należy podjąć działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego i działać na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu człowieka na ekosystemy morskie.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

  1. echolokacja on

    „pojawienie się wieloryba w Bałtyku może być także sygnałem alarmowym, co do stanu środowiska naturalnego i zmian klimatu.” Z tym klimatem to już wszyscy mają hopla. Echolokacja, głupcze! Zaśmiecenie świata elektroniką, satelitami itp. Brakuje jeszcze 5G i szkoda was zwierzęta.. bo ludzi to już wcale.

Napisz Komentarz

Exit mobile version