Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego poinformował, że Polacy coraz rzadziej decydują się na sezonowe szczepienia przeciwko grypie, co wynika z najnowszych danych epidemiologicznych.
W sezonie 2022/2023 liczba zrealizowanych szczepień przeciwko grypie wyniosła około 2,1 miliona, co oznacza spadek o 19% w porównaniu z poprzednim sezonem.
Obserwuje się niezwykle wysoki wzrost zachorowań na grypę – około 200% w stosunku do poprzednich sezonów – oraz prawie 500% wzrost hospitalizacji związanych z tą chorobą. Wirusy grypy obecne w obecnym sezonie to dwa różne typy, co jest nietypowe. Pierwsza fala wystąpiła wcześniej w grudniu i styczniu z dominującym typem A, a w drugiej fali przeważa typ B – jak informuje prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko, ekspert OPZG, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Chorób Płuc oraz kierownik zakładu Genetyki i immunologii Klinicznej w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Liczba zaszczepionych przeciwko grypie spadła o prawie 20%, co stanowi zauważalny spadek w porównaniu z poprzednimi latami, w których obserwowano stały trend wzrostowy. Mimo wcześniejszych założeń, że ten trend będzie kontynuowany, nie został on zrealizowany – dodała prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko.