Według informacji opublikowanych przez gazetę „RP”, w polskiej policji nieobsadzonych jest obecnie prawie 13 tysięcy etatów. Braki kadrowe osiągnęły rekordowy poziom i stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego.

Gazeta podaje, że skalę niedoborów można przedstawić w taki sposób, że w trzech średnich garnizonach policyjnych nie ma obecnie ani jednego policjanta. Sytuacja najgorsza jest w dużych aglomeracjach, gdzie braki kadrowe wpływają negatywnie na jakość pracy policji i bezpieczeństwo mieszkańców.

Zdaniem ekspertów, przyczyną takiego stanu rzeczy są m.in. niskie wynagrodzenia policjantów, trudne warunki pracy oraz konkurencja ze strony innych służb mundurowych i sektora prywatnego. Władze zapowiadają podjęcie działań mających na celu poprawę sytuacji kadrowej w policji, m.in. zwiększenie liczby rekrutacji oraz podwyższenie wynagrodzeń.

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” NSZZ Policjantów alarmuje, że tak kryzysowej sytuacji nie było od 12 lat. Stan etatowy policji to 107 tys. funkcjonariuszy, przy czym liczba nieobsadzonych miejsc sięga niemal 13 tys. – to dane na 1 marca. Najgorzej jest w komendzie stołecznej obejmującej Warszawę i okolice, gdzie brakuje 1,9 tys. osób – czyli jednej piątej składu.

Funkcjonariuszy brakuje również w Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu. 
„Co gorsza, szwankuje obsada kluczowych pionów – np. w nowo powstałym biurze do ścigania cyberprzestępców luka sięga połowy składu. A oszustw czy ataków w sieci alarmująco przybywa” – podaje „Rz”.

W tym roku służbę w policji opuściło już 6,5 tys. osób, przy czym przyjęto zaledwie 772 nowych funkcjonariuszy. W takiej sytuacji policjanci muszą wykonywać większą ilość pracy, co prowadzi do przeciążenia i zniechęcenia. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest m.in. brak patroli na ulicach oraz wzrost liczby pospolitych przestępstw, takich jak kradzieże. W roku 2022 odnotowano 124 tys. takich przypadków, czyli o 12 tys. więcej niż w roku poprzednim.

Gazeta wskazuje na potrzebę reformy struktur policji, która pozwoliłaby na bardziej efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów i zwiększenie skuteczności działania. Ponadto, podniesienie standardów pracy i warunków zatrudnienia może pomóc w przyciągnięciu nowych pracowników oraz zatrzymaniu obecnych funkcjonariuszy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

2 komentarze

Napisz Komentarz

Exit mobile version