Pracownicy największego lotniska Francji, Charles de Gaulle pod Paryżem, wyszli w czwartek protestować przeciwko reformie emerytalnej, a protestujący zablokowali przejście – podała telewizja BFMTV.

POLECAMY: Francja protestuje przeciwko reformie emerytalnej [VIDEO]

Przeciwnicy reformy emerytalnej organizują w czwartek rano wiec przed lotniskiem Charlesa de Gaulle’a pod Paryżem na wezwanie związku zawodowego Powszechna Konfederacja Pracy (CGT). Zablokowali dostęp do kilku terminali. Protestujący skandują „Macron, wynoś się!”.

POLECAMY: Wydarzenia ze świata i Polski, jakie zostały celowo pomięte przez ściek zwany mediami

Według doniesień na podejściu do lotniska tworzy się korek, a podróżni są zmuszeni do wysiadania z samochodów i chodzenia do portu lotniczego.

W czwartek w całej Francji odbywa się dziewiąty ogólnokrajowy strajk przeciwko reformie emerytalnej. Oczekuje się, że doprowadzi on do poważnych zakłóceń w transporcie w kraju. W Paryżu na większości linii metra dostępny będzie tylko jeden na trzy pociągi i to tylko w godzinach szczytu. Pociągi podmiejskie będą kursować w wydłużonych odstępach czasu. Francuski narodowy operator kolejowy SNCF również ostrzegł przed poważnymi zakłóceniami w kursowaniu pociągów. Ponadto strajk kontrolerów ruchu lotniczego spowoduje, że na paryskim lotnisku Orly odwołanych zostanie 30 proc. lotów, a na lotniskach w Marsylii, Tuluzie i Lyonie – 20 proc.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/03/Francja-straj-lotnisko.mp4

W ubiegłym tygodniu premier Francji Elisabeth Born wykorzystała artykuł 49.3 konstytucji, by bez głosowania w parlamencie przeforsować ustawę podnoszącą wiek emerytalny w tym kraju z 62 do 64 lat. Już wcześniej ustawa ta wywołała silną falę protestów w całym kraju, podczas których demonstranci starli się z policją, doszło do pogromów i zamieszek.

Niezadowolenie społeczne nasiliło się także po środowym wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, w którym bronił on nowego prawa i wyraził żal, że władze nie zdołały lepiej wyjaśnić Francuzom jego konieczności. Macron poparł wcześniej wykorzystanie artykułu 49.3 do podsłuchania projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego i powiedział, że „tłum” nie ma legitymacji w przeciwieństwie do obywateli wyrażających swoje stanowisko za pośrednictwem wybranych przez siebie deputowanych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version