Wiadomość o śmierci Profesora Andrzeja Białkiewicza, byłego rektora Politechniki Krakowskiej, jest bardzo smutnym wydarzeniem dla polskiej społeczności akademickiej. Profesor Białkiewicz był związany z tą prestiżową uczelnią przez niemalże 50 lat, co świadczy o jego oddaniu i pasji w pracy naukowej oraz dydaktycznej.
Profesor Andrzej Białkiewicz urodził się w 1943 roku w Krakowie. Studiował na Politechnice Krakowskiej, gdzie w 1966 roku uzyskał dyplom magistra inżyniera mechanika. W 1973 roku doktoryzował się na Wydziale Mechanicznym tej samej uczelni, a w 1980 roku habilitował się na Wydziale Mechanicznym i Technologicznym Politechniki Krakowskiej. W 1991 roku został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1997 roku profesorem zwyczajnym.
Profesor Białkiewicz w latach 1999-2005 pełnił funkcję rektora Politechniki Krakowskiej. Jego kadencja była bardzo udana i przyczyniła się do znaczącego rozwoju uczelni. Profesor Białkiewicz był autorem licznych publikacji naukowych oraz pomysłodawcą i kierownikiem wielu ważnych projektów badawczych i dydaktycznych.
Jego zasługi dla rozwoju polskiej nauki i techniki były nieocenione. Profesor Białkiewicz był również członkiem wielu prestiżowych stowarzyszeń i rad naukowych, a także otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoją działalność naukową.
Wcześniej był prorektorem Politechniki dwóch kadencji i wieloletnim kierownikiem Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK. Pracę naukową i dydaktyczną łączył z bogatą praktyką architektoniczną.
„Profesor Białkiewicz był wybitnym naukowcem, a pracę badawczą i dydaktyczną w obszarze architektury i konserwacji zabytków łączył z bogatą praktyką architektoniczną” – informuje uczelnia.
Jest autorem lub współautorem ponad 180 zrealizowanych projektów architektonicznych i architektoniczno-konserwatorskich. Był członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń działających w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego.
„Miał wiele pasji – interesował się historią motoryzacji, uczestniczył w zlotach i rajdach zabytkowych pojazdów, był znawcą muzyki klasycznej, swoje prace rysunkowe prezentował na wystawach autorskich i zbiorowych” – zaznaczono.