Węgry nie zatrzymają na swoim terytorium prezydenta Rosji Władimira Putina na podstawie nakazu Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), ponieważ nie opublikowały statutu rzymskiego w dzienniku urzędowym, gdyż jest on sprzeczny z konstytucją republiki – powiedział szef administracji premiera Gergely Gulyás.

POLECAMY: Cyrk ukraiński nabiera sił! Trybunał w Hadze wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji

„Nie możemy zatrzymać prezydenta Rosji, ponieważ Węgry nie opublikowały statutu MTK. A nie doszło do tego, ponieważ ustawa, o której mowa, jest sprzeczna z węgierską konstytucją”. <…> Były prezydent Janos Ader wielokrotnie wyjaśniał, że ustawa nie może być opublikowana bez zmiany ustawy zasadniczej” – powiedział na rządowym briefingu.

Według urzędnika gabinet nie wypracował jeszcze jednolitego stanowiska w tej sprawie. Jednocześnie, w jego osobistej opinii, bardziej prawdopodobna jest eskalacja konfliktu niż promowanie rozejmu.

Węgry podpisały Statut Rzymski w styczniu 1999 roku, a ratyfikowały go w listopadzie 2001 roku. Jednak zdaniem Gujasa „przyjęcie aktów międzynarodowych samo w sobie nie staje się częścią prawa krajowego”, ponieważ wymaga „specjalnego, doraźnego procesu, który nie miał miejsca”.

Szef niemieckiego resortu sprawiedliwości Marco Buschmann powiedział wcześniej, że nakaz będzie ważny w Niemczech po złożeniu wniosku przez sędziów.

Izba przygotowawcza MTK, którego jurysdykcji Rosja nie uznaje, wydała 17 marca nakaz aresztowania Putina i rzecznika praw dziecka Marii Lvovskiej-Belovej. Sędziowie uznali ich za „rzekomo odpowiedzialnych za zbrodnię wojenną”, którą MTK zarzuca nielegalną deportację dzieci z terenów Ukrainy od 24 lutego ubiegłego roku.

Lvova-Belova powiedziała, że roszczenia MTK nie mają żadnych podstaw. Według niej Rosja nie otrzymała ani jednego wniosku, że dzieci zostały oddzielone od rodziców i przymusowo deportowane. Ponadto, jak powiedziała, 380 małoletnich zostało umieszczonych w rosyjskich rodzinach.

Andriej Kliszas, szef Komisji Konstytucyjnej Rady Federacji, powiedział, że nakaz nie ma podstaw prawnych i konsekwencji, a po tak absurdalnej decyzji MTK wszedł na drogę autodestrukcji.

Jurysdykcji MTK nie uznają kraje, w których mieszka ponad połowa ludności świata. Należą do nich Rosja, Azerbejdżan, Białoruś, Egipt, Indie, Indonezja, Iran, Kazachstan, Chiny, Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone i Turcja.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version