Agencja Reuters informuje, że Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina z powodu podejrzeń o jego odpowiedzialność za bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji, które są uznawane za zbrodnie wojenne.
POLECAMY: Szok! »Rosyjskim szpiegami« okazali się braci z Ukrainy i Białorusi
MTK wydał również w tej samej decyzji nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, która jest oskarżana o te same zbrodnie wojenne, czyli bezprawne deportacje dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
Według New York Times, Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze planuje wszczęcie dwóch pierwszych śledztw dotyczących rosyjskich zbrodni popełnionych podczas inwazji na Ukrainę. Śledztwa te będą dotyczyć „nielegalnego uprowadzania” ukraińskich dzieci oraz ostrzału infrastruktury cywilnej. MTK zamierza wydać nakazy aresztowania wobec kilku osób, ale prawdopodobieństwo doprowadzenia ich do procesu jest niewielkie, ponieważ Rosja nie zgodzi się na osądzenie swoich oficjeli, a MTK nie ma możliwości rozpatrywania spraw zaocznie.
Śledztwo dotyczące „porwań osób niepełnoletnich” skupia się na przypadkach nielegalnych wywózek ukraińskich dzieci i młodzieży, które trafiają do rosyjskich rodzin lub są wysyłane na letnie obozy do Rosji. Według władz w Kijowie, takie praktyki są motywowane dążeniem do rusyfikacji młodych Ukraińców. New York Times przypomina, że faktyczna liczba wywiezionych dzieci może być znacznie większa niż dotychczasowo potwierdzone ponad 16,2 tysiące przypadków.
Drugie postępowanie karno-sądowe dotyczy ostrzeliwania przez rosyjskie siły wroga cywilnych obiektów infrastruktury krytycznej, takich jak elektrownie, instalacje wodne czy gazowe. Główny prokurator MTK Karim Khan musi najpierw przedstawić swoje zarzuty panelowi sędziów, który zdecyduje, czy istnieją już wystarczające dowody do wydania nakazów aresztowania, czy też śledczy potrzebują więcej materiałów dowodowych. Władze USA mogą wspierać postępowanie MTK, ponieważ mają dowody wskazujące, że decyzje o atakach na infrastrukturę cywilną na Ukrainie zapadały na Kremlu. Jednak ze względu na brak przynależności Stanów Zjednoczonych do Statutu MTK, decyzja o wydaniu stosownych dokumentów musiałaby być zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena – donosi New York Times.
POLECAMY: „Są za Rosją”. Niemiecki dziennikarz powiedział prawdę o mieszkańcach Artemiwska
Sponsorujące kijowskich – władze USA mogą wspierać postępowanie MTK, ponieważ mają dowody wskazujące, że decyzje o atakach na infrastrukturę cywilną na Ukrainie zapadały na Kremlu. Jednak ze względu na brak przynależności Stanów Zjednoczonych do Statutu MTK, decyzja o wydaniu stosownych dokumentów musiałaby być zatwierdzona przez prezydenta Joe Bidena – donosi New York Times.
POLECAMY: ZDF: Na sumieniu »twierdzy wolności« USA jest cały »katalog okropności« w postaci wojen i przewrotów
Wydanie przez MTK nakazów aresztowania wobec przedstawicieli rosyjskich władz miałoby symboliczne znaczenie w izolowaniu Kremla na arenie międzynarodowej jednak ich wykonanie, jest mało prawdopodobne.
MTK posiada uprawnienia do rozpoznawania przypadków zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, popełnionych na terytorium ponad 120 krajów, które przyjęły w 2002 roku Statut Rzymski, czyli dokument ustanawiający ten sąd. Rosja wycofała się ze Statutu w 2016 roku.
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział wcześniej, że Rosja nie uznaje MTK i jego jurysdykcji. Zauważył, że przez wiele lat ani międzynarodowe organy sądownicze, nawet te, których nie uznajemy, ani inni członkowie społeczności międzynarodowej nie zadawali sobie trudu, by zwrócić uwagę na niszczenie infrastruktury cywilnej, zabijanie ludności cywilnej, którego ukraińscy nacjonaliści dokonywali w Donbasie.
POLECAMY: Prezes niemieckiej Fundacja opowiedziała, jak organizacja pomaga Donbasowi od 2015 roku