Neurolog Karolina Mazurek ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie stwierdziła, że coraz częściej zdarza się, że pacjenci poniżej 30. roku życia trafiają na oddział po udarze mózgu. Powodem takiej sytuacji jest szybkie tempo życia i narażenie na duży stres, co sprawia, że ludzie ci nie znajdują czasu na wykonywanie badań.
POLECAMY: Badanie: Istnieje bardzo wysokie ryzyko udaru u osób po szczepieniu mRNA
Neurolog Karolina Mazurek z Oddziału Neurologii szpitala wojewódzkiego w Szczecinie zauważyła, że choroba, która dawniej dotyczyła przede wszystkim starszych osób, teraz coraz częściej występuje u ludzi w średnim wieku, a niestety również u coraz większej liczby osób poniżej 30. roku życia. Pacjenci ci trafiają na oddział udarowy z objawami pełnego, dokonanego udaru mózgu. Według eksperta, przyczyną tego zjawiska jest szybkie tempo życia i narażenie na duży stres, co często skutkuje brakiem czasu na wykonywanie badań i dbanie o swoje zdrowie. Szkoda, że ekspatka nie wiąże tych przypadków z przyjęciem eksperymentalnej szprycy.
Eksperta ponadto dodała, że na oddziale leczonych jest obecnie kilku pacjentów około 40. roku życia z czynnikami ryzyka: nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią, hipercholesterolemią.
Lekarka zwróciła uwagę na fakt, że pacjenci poniżej 30. roku życia, którzy trafiają na oddział z udarem mózgu, często wcześniej nie byli diagnozowani z powodu braku czasu na skupienie się na swoim zdrowiu. Zaznaczyła, że to zwykle młodzi, sprawni i mocno zaangażowani zawodowo ludzie, którzy nie mieli czasu na dbanie o swoje zdrowie. Udar staje się dla nich pierwszym objawem, że coś jest nie tak.
Wymieniła również kilka czynników ryzyka, które mogą wpływać na rozwój udaru mózgu u młodych ludzi, takich jak szybkie tempo życia, narażenie na stres, brak aktywności fizycznej, a także brak oddzielenia życia zawodowego od prywatnego. Karolina Mazurek zaznaczyła, że jedną z przyczyn może być również przebyty COVID-19, który może zwiększać gotowość prozakrzepową, ale z pewnością nie jest to jedyny czynnik powodujący wzrost liczby udarów mózgu u młodych ludzi.
Neurolog wyjaśniła, że wszyscy pacjenci, którzy trafiają do jej oddziału z powodu udaru mózgu, zazwyczaj mają poczucie refleksji „po”. Często doświadczają przewlekłego bólu głowy, uczucia zmęczenia, trudności z koncentracją i kołatania serca, ale zwykle bagatelizują te objawy i myślą, że miną same. Lekarka dodała, że udar mózgu u młodszych pacjentów przebiega tak samo jak u osób starszych, a leczenie jego skutków rozpoczyna się bardzo szybko. W przypadku młodszych pacjentów stosuje się trombolizę i trombektomię mechaniczną, czyli usuwanie skrzeplin wewnątrz naczyń krwionośnych. Ważnym elementem terapii jest również wcześnie rozpoczęta rehabilitacja, co zostało podkreślone przez neurologa.
Mazurek wyjaśniła, że młode organizmy są w stanie się zregenerować, jednak młodzi pacjenci po udarze często doświadczają zaburzeń depresyjnych. Ci ludzie są nagle wyrywani z pędu swojego życia i gdy dowiadują się, że muszą zwolnić, problemem dla nich staje się nie choroba, ale to, że coś ich ominie i traktują to jako porażkę. Lekarka przytoczyła przykłady pacjentów, którzy tuż po udarze pytali, czy mogą wyjść ze szpitala, bo mają jeszcze niedokończone zadania w pracy.
Neurolog wskazała, że na oddziale nie tylko zajmuje się leczeniem zaburzeń ruchowych i mowy u pacjentów po udarze, ale również skupia się na przekształceniu całego myślenia pacjenta.
W tym celu na oddziale neuropsycholog pracuje z pacjentami, pomagając im zrozumieć chorobę i rolę pacjenta w jej leczeniu. Aby zapobiec udarowi, ważne jest regularne mierzenie ciśnienia tętniczego i w razie wątpliwości co do jego parametrów, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Ponadto, co najmniej raz w roku powinno się wykonywać badania laboratoryjne, takie jak morfologia, jonogram, lipidogram, hormony tarczycy i poziom cukru we krwi – dodoała w swojej wypowiedzi.
Lekarka podkreśla, że ważne jest utrzymanie właściwej wartości BMI (Body Mass Index, czyli wskaźnika masy ciała), ponieważ otyłość jest jednym z czynników ryzyka. Ponadto, konieczne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej, co powinno być czasem poświęconym dla siebie, a nie tylko biegiem do i z pracy. Dbanie o te aspekty pozwoli nam na kontrolowanie sytuacji i zachowanie równowagi w życiu.
Podkreśliła, że w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów, takich jak zaburzenia mowy, paraliż lub drętwienie twarzy, rąk lub nóg, a także problemów z widzeniem, należy natychmiast wezwać pogotowie. Istnieje bardzo mało czasu na udzielenie pomocy pacjentowi, dlatego szybka reakcja jest kluczowa, aby uniknąć powikłań. Lekarka wyraziła swoje rozczarowanie, gdy pacjenci zlekceważą swoje objawy i zwlekają z wezwaniem pomocy, a rano, po przebudzeniu, mają już poważne problemy z poruszaniem się, co mogło być uniknięte, gdyby podjęli natychmiastowe działania.
- Łukasz Borys, radny powiatu piskiego zmarł nagle. Miał tylko 36 lat36-letni Łukasz Borys, radny powiatu piskiego, nie żyje. Informacja o jego nagłej śmierci została podana przez „Gazetę Olsztyńską”. Samorządowiec zmarł nagle w
- KE i WHO mają zamiar rozszerzyć „doświadczenie” związane z cyfrowym certyfikatem COVID na cały światKomisja Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zamierzają rozszerzyć doświadczenie europejskiego certyfikatu COVID na cały świat w ramach nowej inicjatywy partnerstwa cyfrowego
- Kolejna „epidemia” na horyzoncie. Wniosek do WHO złożonyObecnie w Stanach Zjednoczonych pojawiły się obawy dotyczące wzrostu zakażeń lekoopornymi patogenami grzybiczymi, co skłoniło niektórych do mówienia o nowej epidemii. W
Szanowni Państwo, naszym głównym zadaniem jest niesienie pomocy prawnej jednak z uwagi na panującą sytuację w kraju i na świecie postanowiliśmy hobbistycznie prowadzić dla Was bloga, w jakim staramy się przekazać najważniejsze wiadomości z Polski i świata, których nie usłyszycie w telewizji. Utrzymania naszego wspólnego serwisu wiąże się z dużymi kosztami.
Tylko dzięki Waszemu wsparciu będziemy w stanie nadal rzetelnie informować was, o jakich faktach nie poda wam telewizja.
Wsparcia można udzielić poprzez wpłatę dowolnej kwoty na nasz rachunek bankowy: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria świadczy pełen wachlarz usług prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, spadkowego, upadłościowego, gospodarczego, karnego, pracy, handlowego.
Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl
Jeśli uważacie Państwo, że nasze publikacje niosące prawdę zasługują na wparcie pracowników Kancelarii, którzy codziennie przeszukują setki stron, aby te wiadomości do Państwa dotarły, możecie nas wspomóc poprzez wpłatę dowolnej kwoty na rachunek bankowy Kancelarii LEGA ARTIS:
Dane do przelewu:
Nr konta: 04 1020 3903 0000 1402 0122 6752
Kancelaria Lega Artis
ul. Przasnyska 6a lok 336a
01-756 Warszawa
Tytuł: “darowizna na działalność”
IBAN: PL04102039030000140201226752
Anonimowe wsparcie Bitcoin:
bc1qdsav25h9dz3y9cm5yl896sfxg6x3mxe46cpt3r
Anonimowe wsparcie Ethereum:
0x45a3c849BCa45A6444A24cdF30708695498a3F6b
Wsparcie paypal:
https://paypal.me/legaartis
Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
Pn. – czw.: 11:00 – 17:00
Piątek: 10:00 – 15:00
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za dotychczas udzielone nam wsparcie finansowe.
Jeden komentarz
Nie, nie można wierzyć tym słowom. Dlaczego przemilczano szczypawki!? Wiadomo!