1 kwietnia rozpocznie swoją działalność Jednolity Sąd Patentowy, który zajmie się rozstrzyganiem spraw „patentowych” na terenie Unii Europejskiej. Z pewnością będzie to spore ułatwienie dla ochrony tego rodzaju praw. Co warto wiedzieć o Jednolitym Sądzie Patentowym?

Sposoby ochrony praw własności intelektualnej są jednym z najważniejszych zagadnień dla każdego twórcy. Jednym z najlepszych środków takiej ochrony jest patent, zwłaszcza na poziomie unijnym. 1 kwietnia rozpocznie swoją działalność Jednolity Sąd Patentowy, który – na terytorium Unii Europejskiej – będzie zajmował się przede wszystkim rozstrzyganiem sporów dotyczących patentów europejskich i patentów europejskich o jednolitym skutku. W jaki sposób będzie działał Jednolity Sąd?

Czym zajmie się Jednolity Sąd Patentowy

Na mocy porozumienia w sprawie Jednolitego Sądu Patentowego państwa członkowskie Unii Europejskiej, będące sygnatariuszami tego porozumienia, utworzyły sąd, którego zadaniem będzie rozpatrywanie spraw dotyczących:

  • patentów europejskich;
  • patentów europejskich o jednolitym skutku;
  • patentów europejskich nieposiadających jednolitego skutku;
  • dodatkowego świadectwa ochronnego wydanego dla produktu chronionego patentem;
  • europejskich zgłoszeń patentowych rozpatrywanych w dniu rozpoczęcia stosowania porozumienia.

Jednolity Sąd Patentowy będzie wyłącznie właściwy m.in. w kwestiach:

  • unieważnienia patentów europejskich;
  • faktycznych lub grożących naruszeń patentów;
  • stwierdzenia nieważności dodatkowych świadectw ochronnych;
  • odszkodowania lub zadośćuczynienia wynikających z ochrony tymczasowej udzielonej w związku z publikacją europejskiego zgłoszenia patentowego;
  • powództw dotyczących stosowania wynalazku przed udzieleniem patentu lub dotyczących prawa opartego na uprzednim stosowaniu wynalazku.

Jednocześnie należy podkreślić, że Jednolity Sąd będzie orzekał przede wszystkim na podstawie prawa unijnego. W dalszej kolejności znajdzie zastosowanie omawiane tu porozumienie, następnie Konwencja o udzielaniu patentów europejskich, inne porozumienia międzynarodowe mające zastosowanie do patentów i wiążących dla wszystkich uczestniczących państw członkowskich, a dopiero na końcu prawo krajowe. Samo postępowanie przed sądem będzie prowadzone w wybranym języku urzędowym Unii Europejskiej, a więc również w języku polskim.

Struktura Jednolitego Sądu Patentowego

Jednolity Sąd Patentowy składa się z Sądu Pierwszej Instancji, Sądu Apelacyjnego oraz Sekretariatu. Sąd Pierwszej Instancji ma oddział centralny oraz odziały lokalne i regionalne. Siedzibą oddziału centralnego będzie Paryż. Będzie on posiadał także filię w Monachium. Natomiast Sąd Apelacyjny oraz Sekretariat znajdą się w Luksemburgu. Ponadto w Lublanie i Lizbonie – centrum mediacji i arbitrażu w odniesieniu do patentów. Dzięki jego działalności będzie można polubownie rozstrzygnąć kwestie objęte porozumieniem.

Sędziowie Jednolitego Sądu będą wybierani przez komitet administracyjny. Co istotne, skład Sądu będzie składał się zarówno z przedstawicieli zawodów prawniczych, jak i osób posiadających specjalistyczne kwalifikacje techniczne. W składzie rozpoznającym sprawę znajdzie się co najmniej jeden sędzia specjalizujący się w danej dziedzinie techniki.

Kto może wnieść sprawę do Jednolitego Sądu Patentowego?

Zgodnie z art. 46 porozumienia, każda osoba fizyczna lub prawna lub każdy podmiot równoważny osobie prawnej uprawniony do wszczęcia postępowania zgodnie z prawem krajowym, posiada zdolność prawną do bycia stroną w postępowaniu przed Sądem. Oczywiście postępowanie będzie mógł zainicjować właściciel patentu oraz – o ile co innego nie wynika z umowy licencyjnej – także uprawniony z licencji wyłącznej na korzystanie z patentu. Natomiast uprawniony z licencji niewyłącznej nie będzie miał prawa wniesienia powództwa do Sądu.

Podstawa prawna:

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version