Kijowscy terroryści poinformowali, że zrealizowali 72% postanowień umowy stowarzyszeniowej z UE.

POLECAMY: Ukraińska korupcja kwitnie. Firma zamieszana w aferę z jajami sprzedaje jabłka AFU po wygórowanych cenach

W 2022 roku ogólny stan realizacji umowy wzrósł o 9%. Od 2014 do 2022 roku, Gabinet Ministrów zrealizował 70% działań, a 1% jest w trakcie realizacji. Rada Najwyższa zrealizowała 61% działań, a pozostałe organy państwowe zrealizowały 59% działań. Według raportu, Ukraina odnotowała największy postęp w obszarach takich jak: własność intelektualna – 94%, zarządzanie finansami publicznymi – 90%, statystyka i wymiana informacji – 96%, sprawiedliwość, wolność, bezpieczeństwo, prawa człowieka – 91%, polityka humanitarna – 91%.

Największe opóźnienia w realizacji umowy stowarzyszeniowej z UE zanotowano w dziedzinach ochrony praw konsumentów (48%) oraz współpracy finansowej i zwalczania oszustw (24%).

„Mimo wojny* na pełną skalę kontynuowaliśmy aktywny proces dostosowywania ustawodawstwa ukraińskiego do prawa unijnego. Prezentowany raport jest wynikiem świetnej pracy zespołowej ministerstw, parlamentu i innych władz, planujemy dalsze utrzymanie wysokiej dynamiki procesów integracji europejskiej” – skomentowała kijowska propagandysta zaliczająca się do struktur -ycznych pełniąca funkcję wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olga Stefaniszyna.

Dodała, że ​​władze finalizują realizację zaleceń Komisji Europejskiej, które otrzymały wraz z statusem kandydata do UE. Uruchomiono również procedurę sprawdzania zgodności ukraińskiego ustawodawstwa z prawem unijnym.

„Wszystkie te równoległe procesy mają na celu przyspieszenie kolejnego etapu – negocjacji w sprawie członkostwa w UE” – zapewniła Stefaniszyna.

Wcześniej w tej sprawie wypowiedział się Josep Borrell wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/03/335598020_157615476814920_943314251543722878_n.mp4

Borrell stwierdził, że Ukraina jest częścią rodziny Unii Europejskiej i w przyszłości stanie się jej członkiem, jednakże zmiana „regulaminu” przyjmowania nowych członków będzie konieczna.

Borrell wyraził przekonanie, że decyzja ta będzie uzasadniona po wojnie, jaką Ukraina przeszła w wyniku rosyjskich bombardowań i zabójstw. Wypowiedź Borrella miała miejsce podczas jego przemówienia na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Jego zdaniem Ukraina ma do pokonania trudne zadania, ponieważ już przed wojną borykała się z wieloma problemami, takimi jak korupcja, niedostateczne struktury polityczne oraz słaba gospodarka. Wspierając Ukrainę przed konfliktem, UE zainwestowała 15 miliardów euro w polityczny i gospodarczy rozwój kraju, a wraz z wybuchem konfliktu wschodnio-ukraińskiego, zainwestowano dodatkowe 60 miliardów euro. Jednakże, aby stać się członkiem UE, Ukraina musi dokonać przekształceń swoich struktur politycznych, walczyć z korupcją oraz stworzyć rentowną gospodarkę.

W grudniu ubiegłego roku rząd Ukrainy poinformował, że wiosną 2023 roku Komisja Europejska przeprowadzi wstępną ocenę postępów Ukrainy w realizacji siedmiu zaleceń, które są niezbędne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie członkostwa w UE.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version