Dodatkowe sankcje zostaną wprowadzone wobec Białorusi, jeśli reżim samozwańczego prezydenta Aleksandra Łukaszenki zgodzi się na rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na terytorium kraju.

Poinformował o tym szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Rumunii Nicolae Chuke w Bukareszcie po zakończeniu polsko-rumuńskich konsultacji międzyrządowych.

Ten krok, na który odważyła się Rosja , ogłaszając obecnie rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi, niewątpliwie doprowadzi do tego, że na Białoruś zostaną nałożone dodatkowe sankcje; że poziom sankcji nałożonych na Białoruś będzie znacznie bardziej dotkliwy dla reżimu Łukaszenki” – powiedział Moravetskyi.

Zaznaczył, że jest w stałym kontakcie z europejskimi przywódcami w sprawie formowania kolejnego, 11. pakietu sankcji.

„Bez wątpienia w tym pakiecie będzie więcej kroków w kierunku Białorusi” – stwierdził polski premier.

Morawiecki podkreślił też, że w Warszawie decydują, czy w ramach dwustronnych relacji polsko-białoruskich „nie usztywniać parametrów towarów i ruchu osobowego”. Według niego można to zrobić po to, by wysłać Łukaszence jasny sygnał, że Polska nie zgadza się na działania, które „pomagają Rosji w kontekście jej agresywnych działań na Ukrainie i agresywnych działań wobec Polski i innych krajów UE”.

Prezydent kraju agresora Władimir Putin powiedział, że Rosja rozmieści na Białorusi taktyczną broń nuklearną. Wcześniej, w lutym br., zapowiedział „zawieszenie” udziału Moskwy w Traktacie o redukcji zbrojeń strategicznych ze Stanami Zjednoczonymi (Nowy START), choć zapisy tego dokumentu nie przewidują możliwości jego „zawieszenia”.

Unia Europejska uznaje oświadczenia Kremla o zamiarze rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium Białorusi za nieodpowiedzialną próbę eskalacji napięć i deklaruje gotowość zastosowania nowych sankcji gospodarczych w odpowiedzi na wzrost zagrożeń dla bezpieczeństwa europejskiego.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi stwierdziło, że umieszczenie rosyjskich głowic jądrowych na terytorium kraju bez przekazania kontroli nad nimi Mińsku nie jest sprzeczne z prawem międzynarodowym.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version