„Wizjoner zdrowia” Adam Niedzielski powiedział w środę, że nie możemy jeszcze powiedzieć, że wyjście ze stanu zagrożenia epidemicznego jest możliwe. Chociaż liczba zachorowań na „COVID-19” zmniejsza się, to nadal jest dużo przypadków infekcji grypowych.

POLECAMY: SR w Giżycku stwierdza, że maski w punktach medycznych są nielegalne

„Cały czas obserwujemy zejście ze szczytu fali covidowej. Spadki zakażeń są na poziomie 30 proc. Za nimi podąża spadek hospitalizacji. Nadal notujemy dużo infekcji grypowych – średnio w granicach 29 tys. dziennie” – napisał na Twitterze szef MZ.

„Jeszcze nie możemy mówić o odejściu od stanu zagrożenia epidemicznego” – zaznaczył Niedzielski.

16 maja 2022 roku „wizjoner zdrowia” zniosł stan epidemii, który obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 roku, zastępując go stanem zagrożenia epidemicznego.

Nadal jednak został, utrzymamy wprowadzony z przekroczeniem delegacji ustawowej „obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy maseczki” w aptekach, przychodniach i szpitalach zostanie przedłużony do 30 kwietnia 2023 roku, zgodnie z projektem rozporządzenia opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia dotyczące ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, który został skierowany do podpisu premiera. Przedłużenie obowiązywania aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów do końca kwietnia zostało uzasadnione m.in. liczbą nowych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz potrzebą zapewnienia świadczeń opieki zdrowotnej, w tym w szpitalach, dla osób z COVID-19.

Przedłużenie ograniczeń zostało uzasadnione także przez wzgląd na liczbę zakażeń wirusem grypy, która może mieć negatywny wpływ na zdrowie populacji. W projekcie odniesiono się także do sytuacji w innych krajach, w szczególności tych sąsiadujących z Polską. Projekt zakłada wprowadzenie zmian mających charakter porządkujący, wynikających ze zmiany podmiotu prowadzącego Krajowy Rejestr Pacjentów z COVID-19 z Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego – PIB w Warszawie na „jednostkę podległą ministrowi zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia”.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 marca 2023 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version