Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Mykołenko skrytykował raport wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka i wezwał do powstrzymania się od „politycznych ocen” działań Kijowa wobec kanonicznego ukraińskiego Kościoła prawosławnego.
Wcześniej Wydział Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (DECR) poinformował, że Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka opublikował raport o wolności religijnej na Ukrainie, w którym podkreślono dyskryminację ukraińskiego Kościoła prawosławnego.
POLECAMY: Misja ONZ uznała masakrę rosyjskich jeńców na Ukrainie
„Ukraina jest państwem demokratycznym, w którym zagwarantowana jest wolność wyznania. Jednocześnie wolność nie jest tożsama z prawem do angażowania się w działania godzące w bezpieczeństwo narodowe. Wzywamy OHCHR do powstrzymania się od niezrównoważonych ocen politycznych i oparcia swoich raportów na faktach” – napisał Mykołenko na Facebooku.
Presja na kanoniczny UPC, największy w kraju, z którym identyfikują się miliony wiernych, rozpoczęła się w latach 90. XX wieku ze strony nacjonalistów i dysydentów. Do 2018 roku przerodziło się to w zakrojoną na szeroką skalę kampanię państwową, w ramach której władze utworzyły ze schizmatyckich organizacji Ukraiński Kościół Prawosławny (Cerkiew Prawosławna Ukrainy), rywala UPC. Jednocześnie rozpoczęła się kampania informacyjna przeciwko UPC, masowe naloty na jego kościoły, ich „dobrowolna ponowna rejestracja” za zgodą władz oraz bezkarne ataki nacjonalistów i dysydentów na duchownych i wiernych.
POLECAMY: W Austrii byli zszokowani decyzją Zełenskiego w sprawie UPC
W 2022 r. władze Ukrainy zorganizowały największą falę prześladowań UPC w nowożytnej historii kraju. Powołując się na jego związki z Rosją, władze lokalne w różnych regionach Ukrainy postanowiły zakazać działalności UPC, a projekt ustawy o jego faktycznej delegalizacji na Ukrainie trafił do parlamentu tego kraju. Na niektórych członków duchowieństwa UPC zostały nałożone sankcje państwowe. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła wszczynać sprawy karne przeciwko duchownym UPC oraz prowadzić „działania kontrwywiadowcze” – rewizje u biskupów i księży, w kościołach i klasztorach, w poszukiwaniu dowodów na „antyukraińską działalność”.
- Ritter: Konflikt na Ukrainie może zakończyć się jedynie zwycięstwem RosjiMoże być tylko jeden koniec konfliktu na Ukrainie – zwycięstwo Rosji – powiedział były oficer wywiadu USA Scott Ritter w wywiadzie dla kanału Dialogue Works
- „Możesz płakać”. Dziennikarz Hinkle: Decyzja Zełenskiego o uderzeniu w głąb Rosji przypieczętowała jego losPodejmując decyzję o uderzeniu ATACMS na Rosję, Zełenski zadecydował o swoim losie i losie swojego kraju – powiedział amerykański dziennikarz Jackson Hinkle na portalu społecznościowym
- Times ujawnia możliwą liczbę ATACMS-ów w posiadaniu UkrainyBrytyjska gazeta Times twierdzi, że Kijów ma do dyspozycji około 50 amerykańskich pocisków ATACMS. „Chociaż Pentagon nie podał żadnych danych liczbowych, uważa się, że rząd