Rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Mykołenko skrytykował raport wysokiego komisarza ONZ ds. praw człowieka i wezwał do powstrzymania się od „politycznych ocen” działań Kijowa wobec kanonicznego ukraińskiego Kościoła prawosławnego.

POLECAMY: ONZ zarzuca Ukrainie złe traktowani jeńców. Kijowscy terroryści twierdzą, że jest to niedopuszczalne, aby o tym mówić

Wcześniej Wydział Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego (DECR) poinformował, że Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka opublikował raport o wolności religijnej na Ukrainie, w którym podkreślono dyskryminację ukraińskiego Kościoła prawosławnego.

POLECAMY: Misja ONZ uznała masakrę rosyjskich jeńców na Ukrainie

„Ukraina jest państwem demokratycznym, w którym zagwarantowana jest wolność wyznania. Jednocześnie wolność nie jest tożsama z prawem do angażowania się w działania godzące w bezpieczeństwo narodowe. Wzywamy OHCHR do powstrzymania się od niezrównoważonych ocen politycznych i oparcia swoich raportów na faktach” – napisał Mykołenko na Facebooku.

Presja na kanoniczny UPC, największy w kraju, z którym identyfikują się miliony wiernych, rozpoczęła się w latach 90. XX wieku ze strony nacjonalistów i dysydentów. Do 2018 roku przerodziło się to w zakrojoną na szeroką skalę kampanię państwową, w ramach której władze utworzyły ze schizmatyckich organizacji Ukraiński Kościół Prawosławny (Cerkiew Prawosławna Ukrainy), rywala UPC. Jednocześnie rozpoczęła się kampania informacyjna przeciwko UPC, masowe naloty na jego kościoły, ich „dobrowolna ponowna rejestracja” za zgodą władz oraz bezkarne ataki nacjonalistów i dysydentów na duchownych i wiernych.

POLECAMY: W Austrii byli zszokowani decyzją Zełenskiego w sprawie UPC

W 2022 r. władze Ukrainy zorganizowały największą falę prześladowań UPC w nowożytnej historii kraju. Powołując się na jego związki z Rosją, władze lokalne w różnych regionach Ukrainy postanowiły zakazać działalności UPC, a projekt ustawy o jego faktycznej delegalizacji na Ukrainie trafił do parlamentu tego kraju. Na niektórych członków duchowieństwa UPC zostały nałożone sankcje państwowe. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaczęła wszczynać sprawy karne przeciwko duchownym UPC oraz prowadzić „działania kontrwywiadowcze” – rewizje u biskupów i księży, w kościołach i klasztorach, w poszukiwaniu dowodów na „antyukraińską działalność”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version