Warto zacząć od tego, że podatek VAT (Value Added Tax) jest jednym z najważniejszych źródeł dochodów państwa. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, podatek ten jest pobierany na większość towarów i usług. Obowiązuje on w różnych stawkach, w zależności od rodzaju towaru lub usługi – w Polsce mamy trzy stawki podatku VAT: 23%, 8% i 5%.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została wprowadzona w Polsce w związku z C19, zdecydowano się na obniżenie stawki VAT na niektóre produkty, w tym na żywność. Wprowadzenie zerowego VAT-u na żywność miało na celu zmniejszenie kosztów utrzymania dla polskich rodzin oraz zachęcenie konsumentów do zwiększenia wydatków na produkty spożywcze.

Zerowy VAT na żywność został wprowadzony w Polsce na okres pierwszego półrocza 2023 roku. Rząd podjął taką decyzję mając na uwadze ożywienie gospodarcze oraz przeciwdziałanie inflacji.

Niższy VAT tylko do 30 czerwca

W lutym 2023 roku ceny w Polsce wzrosły średnio o 18,4 procent w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim. To najwyższy poziom inflacji w ciągu ostatnich 26 lat, co z pewnością budzi niepokój wśród Polaków. Według wielu ekspertów, głównym powodem tak znacznego wzrostu cen jest rosnący koszt żywności.

W związku z tym, rzecznik rządu Piotr Muller poinformował, że w kwietniu zostanie podjęta decyzja dotycząca ewentualnego przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność na drugie półrocze 2023 r. Rząd planuje wprowadzić tarcze antyinflacyjne, które pomogą w stabilizacji cen na rynku. Według Mullera, decyzje w tej sprawie podejmowane są praktycznie z dwu- trzymiesięcznym wyprzedzeniem, aby zapewnić jasność co do stawek podatkowych na kolejne półrocze.

Warto przypomnieć, że już 1 lutego 2022 r. do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe objęte dotychczas stawką 5 proc., czyli m.in. na mięso i ryby, produkty mleczarskie, warzywa i owoce, produkty zbożowe czy niektóre napoje. Takie rozwiązanie miało na celu zmniejszenie kosztów utrzymania dla polskich rodzin oraz zwiększenie popytu na te produkty.

Ceny żywności

Królową drożyzny jest żywność. Ceny w rok skoczyły średnio o 24 proc. Wyróżnia się cukier, który zdrożał średnio o 85 proc.

Wzrosty cen mąki, wieprzowiny, mleka i jaj przekraczają 30 proc. w skali roku — wynika z najnowszych danych za luty.

Uwagę zwraca masło. W skali roku jest droższe o 11,2 proc., ale w porównaniu ze styczniem przecena wyniosła średnio 6,6 proc.

Na początku grudnia ub.r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność do 30 czerwca 2023 r.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version