Wiceminister finansów Artur Soboń na konferencji prasowej potwierdził, że w tej chwili rząd nie pracuje nad waloryzacją programu 500 plus. Informacje te zaskoczyły wiele osób, ponieważ wcześniej media informowały o planach podwyższenia świadczenia do kwoty 700 złotych.

Aktualnie, program 500 plus przysługuje rodzicom i opiekunom niezależnie od ich osiąganych dochodów na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Niestety, od momentu wprowadzenia programu w 2016 roku, nie była przeprowadzana żadna waloryzacja. Wysoka inflacja spowodowała, że wartość świadczenia 500 plus w cenie z kwietnia 2016 roku, obecnie wynosi jedynie 342 zł. To oznacza, że świadczenie traci na wartości i jest coraz mniej efektywne w radzeniu sobie z kosztami związanymi z wychowywaniem dziecka.

Nie przeprowadzenie waloryzacji programu 500 plus może oznaczać, że w najbliższym czasie polscy rodzice nie otrzymają podwyżek w ramach tego programu. Oczywiście, decyzja ta może ulec zmianie, ale na razie wiceminister finansów nie wspominał o żadnych planach w tym kierunku.

Jednym z najważniejszych celów programu 500 plus było wsparcie rodzin wychowujących dzieci. Program ten cieszył się dużą popularnością, jednak jego niewaloryzacja spowodowała, że jego wartość realna spadła. Dlatego jest to bardzo ważna kwestia, która wymaga odpowiedniej uwagi ze strony rządu. Mam nadzieję, że rząd podejmie odpowiednie kroki w celu poprawy sytuacji rodzin korzystających z programu 500 plus.

Pytanie o waloryzację 500 plus. Wiceminister odpowiada

Wiceminister finansów podkreślił, że rząd skupia się obecnie na poprawie jakości życia rodzin poprzez inne programy i wsparcie. Jednym z takich programów jest Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który daje rodzicom możliwość skorzystania z wyprawki szkolnej dla dziecka czy też refundacji kosztów wakacji dla całej rodziny. Innymi inicjatywami, które rząd chce wprowadzić, są m.in. 13. emerytura, podniesienie kwoty wolnej od podatku czy wsparcie dla przedsiębiorców.

Wiceminister Soboń zaznaczył, że mimo że program 500 plus nie będzie waloryzowany, to wciąż pozostaje jednym z największych programów wsparcia dla rodzin w Polsce. Dodał, że jest to program skierowany do wszystkich rodzin, bez względu na ich dochody czy sytuację materialną. Program 500 plus zyskał duże poparcie w społeczeństwie, zwłaszcza wśród rodzin z dziećmi, jako narzędzie przeciwdziałania ubóstwu i nierównościom społecznym.

Jak przekonywał, system podatkowy po zmianach wprowadzonych przez rząd „jest bardziej sprawiedliwy”. – To oznacza, że ten klin podatkowy, który w dużo większy stopniu przed zmianami preferował tych, którzy nie mieli dzieci, dzisiaj promuje rodzinę. I to jest kierunek, w którym idziemy – powiedział wiceminister.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version