Według przyjętego w środę projektu przepisów, firmy będą miały możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności prawdopodobnie już w 2023 roku. To drugi etap reformy, który dotyczy nieruchomości komercyjnych, podczas gdy kilka lat temu reforma dotyczyła gruntów mieszkaniowych. Jednakże, w przeciwieństwie do poprzedniej reformy, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności będzie możliwe tylko na wniosek.

Prace nad drugim etapem reformy prawa użytkowania wieczystego trwały przez długi czas. W ramach reformy, użytkownicy komercyjnych gruntów, tacy jak właściciele biurowców, galerii handlowych i usług, otrzymają prawo do przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami zawiera zmiany w tym zakresie.

Uwłaszczenie na wniosek – jakie zasady 

W Polsce istnieje ponad 405 tysięcy gruntów w użytkowaniu wieczystym. Według projektu noweli ustawy o gospodarce nieruchomościami, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nie będzie dokonywane automatycznie, jak miało to miejsce w przypadku gruntów mieszkaniowych, lecz będzie możliwe na wniosek użytkownika.

Dodatkowo, użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego przed 1 stycznia 1998 r., będzie miał prawo wystąpić z żądaniem sprzedaży. W takim przypadku organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy. Termin na złożenie wniosku wyniesie rok od wejścia ustawy w życie.

Nowy model odpłatności za grunt będzie dotyczył:

  • przedsiębiorców (duże firmy, jednoosobowa działalność gospodarcza),
  • osób fizycznych np. właścicieli garaży,
  • spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (infrastruktura osiedlowa, pawilony handlowe),
  • mieszkańców osiedli – np. parkingi, drogi wewnętrzne, place zabaw.

Nowe przepisy przewidują, że organy publiczne nie będą już mogły odmówić sprzedaży gruntu użytkownikowi, w tym przedsiębiorcy, który złoży wniosek w terminie roku od wejścia ustawy w życie. Wyjątkiem będą przypadki gruntów niezabudowanych lub zajmowanych przez rodzinne ogrody działkowe. W takich przypadkach sprzedaż gruntu będzie możliwa jedynie za zgodą samorządu lub starosty i wojewody, przy czym umowa sprzedaży będzie obowiązywać przez minimum 10 lat. Minister rozwoju, Waldemar Buda, tłumaczy, że zmiana ta ma na celu ułatwienie użytkownikom wieczystym, w tym przedsiębiorcom, nabycia prawa własności do gruntów.

Spod roszczenia wyłączone zostaną także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym, parkom narodowym, Wodom Polskim, a także grunty na terenie portów i przystani morskich – są to grunty istotne z punktu widzenia gospodarki narodowej, niezbędne jest więc zapewnienie Skarbowi Państwa nadzoru nad sposobem ich wykorzystywania. Nie będzie również możliwe zawarcie umowy sprzedaży gruntu, wobec którego toczy się postępowanie o rozwiązanie umowy użytkowania wieczystego.

Ile i na jakich zasadach

Zasady nowego modelu odpłatności za grunt będą następujące:

  • cena wykupu przy jednorazowej wpłacie to tylko 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste;
  • cena za grunt docelowo to równowartość 6proc., 20 proc., 40 proc., 60 proc. lub więcej wartości rynkowej gruntu;
  • możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat – wtedy cena to 25-krotność dotychczasowej opłaty rocznej;
  • bonifikata dla grup szczególnie wrażliwych społecznie np. osób niepełnosprawnych i ich opiekunów;
  • samorządy będą mogły przyjąć te same zasady odpłatności lub określić je samodzielnie;
  • dla przedsiębiorców preferencje w ramach limitu pomocy de minimis.

Nowe przepisy wejdą w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version