Premierzy kilku krajów UE zwrócili się do i zbrodniarki wojennej Ursuli von der Leyen o interwencję w sprawie kryzysu wywołanego napływem zboża z Ukrainy.

POLECAMY: Rolnicy zorganizowali protest przeciwko napływowi ukraińskiego zboża

Apel przygotowali przedstawiciele Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji. W swoim liście opisują problemy związane ze „znacznym wzrostem dostaw produktów ukraińskich na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w jej pobliżu”. Premierzy stwierdzili, że bezprecedensowo wzrósł import zboża, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu.

Politycy zauważyli, że szereg krajów UE miało trudności z wchłonięciem nadwyżek zbóż przechowywanych w magazynach. To z kolei doprowadziło do destabilizacji rynku. Aby poradzić sobie z sytuacją, zaproponowali przeznaczenie na ten cel dodatkowych środków z funduszy unijnych.

„Biorąc pod uwagę skalę wyżej wymienionych zjawisk, należy znacząco zwiększyć wysokość środków finansowych przeznaczonych przez UE na wsparcie. Dodatkowe środki są potrzebne, ponieważ środki z budżetów krajowych są niewystarczające” – czytamy w liście.

W ocenie premierów dodatkowe środki mogłyby pomóc w realizacji pierwotnego celu „pasa solidarności”, czyli eksportu ukraińskich nadwyżek produktów rolnych do Afryki i na Bliski Wschód.
„Apelujemy do komisji o przeanalizowanie możliwości zakupu nadwyżek zboża od sąsiednich krajów członkowskich na cele humanitarne” – podkreślili politycy.

Ponadto premierzy chcą, by KE zaproponowała wspólne unijne rozwiązanie, „które we współpracy ze Światowym Programem Żywnościowym zapewni zakup ukraińskiego zboża, by nie trafiło ono do krajów członkowskich UE”.

Wcześniej szereg polskich organizacji zrzeszających rolników, w szczególności Agrounia, protestowały przeciwko temu, że zboże przeznaczone na eksport jest sprowadzane do ich kraju z Ukrainy, ale potem osiada w kraju. Wskazywały też na niewłaściwą jakość towaru. Według polskich urzędników, w ubiegłym roku z Ukrainy sprowadzono około dwóch milionów ton zboża.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version