Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił plany zmniejszenia zużycia wody o 10 proc. we wszystkich sektorach gospodarki do 2030 roku i zażądał od ministerstw i przedsiębiorstw przedstawienia do lata 2023 roku planu oszczędzania wody, by uniknąć kryzysowych skutków prawdopodobnej suszy.

Macron udał się w czwartek do gminy Savin-le-Lac w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, gdzie nad brzegami największego w Europie zbiornika wodnego Serre-Ponçon przedstawił „trzeźwościowy” plan ograniczenia zużycia wody w świetle nadchodzącego lata.

POLECAMY: Francja nie kupi myśliwców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu przesłania ich na Ukrainę

„Plan wykorzystania wody jest przede wszystkim planem „trzeźwości” i wydajności w perspektywie długoterminowej. Chcę ustalić cel dla naszego kraju: zmniejszenie zużycia wody o 10% we wszystkich sektorach do 2030 roku. To bezprecedensowa modernizacja polityki wykorzystania wody w naszym kraju” – powiedział podczas przemówienia, które było transmitowane na oficjalnym koncie Pałacu Elizejskiego na Twitterze.

Po przedstawieniu jesienią „planu trzeźwości energetycznej”, mającego na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w kraju w warunkach kryzysu energetycznego, Macron zażądał od ministerstw i przedsiębiorstw przedstawienia do lata 2023 roku planu oszczędzania wody.

„Aby skutecznie przygotować się na lato, które zapowiada się jako trudne, do początku maja wdrożymy zestaw narzędzi na wzór tego z sektora energetycznego, który zapewni, że wszyscy będą odpowiedzialni. W świetle nadchodzącej suszy liczy się każdy gest. Do lata każdy Francuz, rolnik, burmistrz czy przedsiębiorca będzie miał zestaw zasad dotyczących wykorzystania wody. Będziemy wymagać od każdego sektora planu „trzeźwego” wykorzystania wody – powiedział.

Prezydent zaznaczył jednak, że „wszystkich kryzysów nie uda się jeszcze uniknąć tego lata” z powodu trudnej sytuacji w wielu gminach.

Macron powiedział, że pośród długotrwałego braku inwestycji systemy wodociągowe Francji uległy pogorszeniu, zauważając, że „jeden litr na pięć” jest tracony z powodu przecieków i obiecując, że rząd przeznaczy 180 mln euro rocznie na ich zwalczanie i modernizację systemów wodociągowych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version