Abonament RTV to opłata, która jest pobierana od posiadaczy odbiorników radiowych i telewizyjnych, w celu finansowania działalności publicznych mediów, takich jak telewizja i radio. W Polsce, na mocy ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o radiofonii i telewizji oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie poboru opłaty abonamentowej, osoby posiadające odbiorniki muszą uiścić opłatę abonamentową.

Wysokość abonamentu RTV ustalana jest corocznie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT) i obecnie wynosi 23 złote miesięcznie (w przypadku opłacenia abonamentu za cały rok jednorazowo, wynosi ona 250 złotych). Płatność abonamentu jest obowiązkowa dla każdej osoby posiadającej odbiornik, niezależnie od faktycznego korzystania z usług publicznych mediów.

Abonament RTV 2023. Jak obniżyć koszt?

W zgodzie z artykułem 2 ustawy o opłatach abonamentowych, konieczne jest korzystanie z wymienionego sprzętu, z założeniem, że każdy posiadacz faktycznie z niego korzysta. Wystarczy jednak udowodnić, że radio lub telewizor są sprawne i pozwalają na odbiór programów.

Należy jednak pamiętać, że opłaty abonamentowe dotyczą wyłącznie odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Abonament RTV nie dotyczy tylko osób prywatnych, ale również przedsiębiorców i zarządców instytucji publicznych. Zatem zakres podmiotowy jest szeroki – przedsiębiorcy, którzy korzystają z odbiornika radiowego wyłącznie w samochodach służbowych, również są zobowiązani do opłacania abonamentu.

Istnieją jednak okoliczności, w których można skorzystać ze zwolnienia lub obniżenia wysokości abonamentu. Osoby, które osiągają niskie dochody, mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu lub o jego obniżenie. Wysokość dochodu, do którego przysługuje zwolnienie lub obniżenie, określana jest corocznie przez KRRiT i wynosi obecnie 635 złotych miesięcznie. W celu skorzystania ze zwolnienia lub obniżenia opłaty abonamentowej, należy złożyć odpowiedni wniosek do właściwej placówki.

Z jakich zniżek mogą skorzystać abonenci?

Abonament RTV musi zostać uregulowany najpóźniej do 25. dnia każdego miesiąca. Jednakże, istnieje możliwość skorzystania ze zniżek, dokonując jednorazowej płatności z góry. Najwyższa zniżka przysługuje w przypadku zapłaty za cały rok do 25 stycznia i wynosi 10%. Gdy abonent dokona zapłaty za 2 miesiące z góry, jego zobowiązanie zostanie zmniejszone o 3%, a jeśli zapłaci za 3 miesiące z góry, zniżka wyniesie 4% miesięcznej opłaty. Natomiast jeśli zapłaci za pół roku z wyprzedzeniem, zniżka wyniesie 5%.

Kto jest zwolniony z obowiązku opłacania abonamentu RTV?

Art. 4 ustawy o opłatach abonamentowych wyszczególnia kilka grup, które zwolnione są z obowiązku ponoszenia opłat z tytułu abonamentu RTV. Z uprawnienia mogą skorzystać między innymi:

  • osoby po 75. roku życia,
  • osoby niesłyszące,
  • osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc,
  • osoby posiadające znaczną grupę niepełnosprawności,
  • osoby zaliczane do pierwszej grupy inwalidów,
  • emeryci, których świadczenie jest niższe niż 50 proc przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Kiedy nie trzeba płacić abonamentu RTV?

W przypadku osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia z obowiązku opłacania abonamentu. Niemniej jednak, dokonywanie płatności nie zawsze będzie konieczne. Dotyczy to osób, które nie posiadają odbiornika telewizyjnego ani radiowego, ale korzystają z innych urządzeń, takich jak telefony komórkowe czy laptopy, do odbioru programów.

Wątpliwości w tej kwestii rozwiewa wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 września 2019 roku (sygn. akt VI SA/Wa 2415/18). Sąd ten wskazuje, że osoby korzystające z odbiorników niewymienionych bezpośrednio w ustawie nie będą zobowiązane do opłacania abonamentu RTV.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version