Pieniądz fizyczny w postaci banknotów i bilonu daje nam dużą swobodę i poziom anonimowości w dokonywaniu transakcji. W przeciwieństwie do płatności bezgotówkowych, kiedy dokonujemy transakcji gotówkowych, nie zostawiamy po sobie elektronicznego śladu. To oznacza, że nasze transakcje nie są zapisywane na naszym rachunku bankowym i możemy nimi dysponować swobodnie, nie martwiąc się o to, kto i jak korzysta z naszych pieniędzy.

Jednakże, w dzisiejszych czasach, wraz z postępem technologicznym, coraz więcej rządów i banków zaczyna zastanawiać się nad ograniczeniem użycia gotówki w celu walki z przestępczością finansową i oszustwami podatkowymi. Co więcej, w wielu krajach już teraz istnieją limity na używanie gotówki, a w niektórych państwach można dokonywać tylko niewielkich transakcji gotówkowych.

Banki wstrzymują wypłaty gotówki w określonych godzinach 

Banki przyjmują płatności za gotówki w określonych godzinach.

Niepokojąca jest też liczba detonacji bankomatów. Według portalu Tagesschau od 2022 roku jeden bankomat będzie regularnie atakowany przez złodziei. Z tego powodu pierwsze banki zaczęły zamykać swoje placówki na noc. W efekcie Commerzbank nie umożliwia już klientom dostępu do swoich oddziałów i bankomatów w godzinach od 18:00. i 23:00 w wielu lokalizacjach. Dzięki temu nie tylko te same budynki, ale także ich biura i potencjalnie przydatni goście będą pod obserwacją. Kolejnym bankiem, który podjął podobne działania, był Sparkasse, który zawiesił działalność w rejonie Monachium z powodu poważnych problemów z oszustwami w bankomatach.

Co powinienem zrobić, jeśli potrzebuję szybko przelać pieniądze z bankomatu?

Co zrobić, jeśli trzeba nagle wypłacić pieniądze z bankomatu? 

W przypadku pilnej potrzeby gotówki można skorzystać z usługi cashback, dostępnej na stacjach benzynowych lub w supermarketach. Jednak w nocy takie opcje mogą być ograniczone. W takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z ogólnodostępnych bankomatów, które zazwyczaj znajdują się na ruchliwych ulicach lub dużych placach. Należy jednak pamiętać, że korzystanie z takich bankomatów zwykle wiąże się z dość wysokimi opłatami prowizyjnymi.

Nowa rzeczywistość w bankach

„Jeśli koszty regulacyjne przekraczają 30 procent kosztów działania, to nie mamy zdrowego mechanizmu funkcjonowania” –

– Trudno być obecnie optymistycznie nastawionym do przyszłości sektora bankowego, musimy jako sektor „pozamykać” ryzyka. Nie zrobimy tego sami, do tego potrzebni są regulatorzy, potrzebne są regulacje. Jeśli chcemy, by sektor bankowy przetrwał i miał zdolność do finansowania gospodarki, to ostatni moment, by podjąć działania, które te ryzyka ograniczą.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

3 komentarze

  1. Dostęp do własnych zarobionych ciężką pracą pieniędzy ma być ograniczony. Jednym słowem trzeba brać wszystkie na raz i good bye . A tu mamy haczyk. Ograniczenie jednorazowego pobrania pieniędzy. Czyli jest cel tego działania. A jest nim ograniczenie obrotu gotówkowego. Wcale tu nie chodzi o oszustwa podatkowe lecz śledzenie poprzez bankowość obywatela. Kamery z jednej strony ,a ruch pieniądza z drugiej strony. Czyli niewolnictwo w tzw demokratycznym kraju.

  2. Siewcy prawdy on

    Adam.w.Oczywście,że masz rację.To nie chodzi o żadne,skoki na bankomat i złodzieji.Tylko i wyłącznie i całkowitą kontrolę nad naszym obrotem pieniędzmi,zakupami i wdrożyć limity jak niewolnikom.Obudzcie się ludzie.Płaćcie wszędzie gotówką.

Napisz Komentarz

Exit mobile version