Decyzja łotewskiego parlamentu o utworzeniu Państwowej Służby Obrony wywołała wiele kontrowersji w kraju. Według nowych przepisów obywatele Łotwy w wieku od 18 do 27 lat będą zobowiązani do odbycia co najmniej 9 miesięcy służby wojskowej lub w innej formacji o charakterze obronnym. Opcjonalnie, służba ta może zostać skrócona do 6 miesięcy, jeśli rekrut posiada już wcześniej zdobytą wiedzę i umiejętności z zakresu wojskowości.

Do wojska pójdą też kobiety

Nowe przepisy dotyczą nie tylko mężczyzn, ale także kobiet, które do tej pory były zwolnione z obowiązkowej służby wojskowej. Państwowa Służba Obrony ma składać się z różnych oddziałów, w tym m.in. wojskowych, policyjnych oraz strażackich. Wszyscy ochotnicy będą otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę oraz zapewnioną opiekę medyczną.

Łotwa podjęła decyzję o przywróceniu obowiązkowej służby wojskowej dla swoich obywateli, stając się tym samym pierwszym krajem NATO, który podjął taką inicjatywę.

W głosowaniu przepisy te zostały poparte przez 68 deputowanych, a tylko 11 było przeciwko. Obowiązkową służbę wojskową na Łotwie zlikwidowano w 2007 roku, jednakże obecna sytuacja geopolityczna, w której Rosja zagraża bezpieczeństwu regionu, zmusiła kraj do ponownego rozważenia tej kwestii.

Nowo utworzona Państwowa Służba Obrony (VAD) ma na celu przygotowanie społeczeństwa na dowolny kryzys, włącznie z wojną. Łotewska minister obrony Inara Murniece, cytowana przez Bloomberga, uzasadniła wprowadzenie nowych przepisów jako odpowiedź kraju na nowe wyzwania.

Mężczyźni w wieku 18-27 lat będą mogli wypełnić obowiązek w ramach państwowej służby obrony w jednej z czterech form (do wyboru). Pierwsza to roczna służba wojskowa (w tym miesiąc urlopu) w Łotewskich Siłach Zbrojnych. 

Druga forma służby przewiduje podpisanie pięcioletniego kontraktu z Gwardią Narodową, trzecia – alternatywną służbę cywilną koordynowaną przez wybrane ministerstwa, np. spraw wewnętrznych czy zdrowia, natomiast czwarta – udział w specjalistycznych szkoleniach dla studentów szkół wyższych – informuje Ośrodek Studiów Wschodnich.

Wezwania do armii dla mężczyzn w wieku 18-27 lat będą wysyłane od stycznia 2024 roku.

Pierwsze powołania dla ochotników mają ruszyć już na początku lipca. Władze szacują, że do końca roku z Państwowej Służby Obrony skorzysta około 4000 rekrutów. Decyzja ta ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa kraju w obliczu rosnącej agresji ze strony Rosji oraz narastającego zagrożenia ze strony cyberprzestępców.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Napisz Komentarz

Exit mobile version