Przez osiem i pół roku ukraińscy urzędnicy nie dali jasnej odpowiedzi na oskarżenia o prześladowanie zakarpackich Węgrów, a teraz „bardzo wielu” z nich jest mobilizowanych do ukraińskiej armii, czasem w „bardzo niegrzeczny sposób”, powiedział minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó.

POLECAMY: Węgry wystąpiły w obronie mniejszości na Zakarpaciu

„Spośród Węgrów na Zakarpaciu bardzo wielu zostało zmobilizowanych do ukraińskiej armii. Widzieliśmy, że w niektórych przypadkach mobilizacja została przeprowadzona w bardzo niegrzeczny sposób. I oczywiście znaczna część węgierskiej wspólnoty narodowej jest wysyłana na front i wielu z nich niestety ginie” – powiedział Szijjártó węgierskim dziennikarzom po pierwszym dniu spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO. Przemówienie było transmitowane na Facebooku.

POLECAMY: Zakarpacka deputowana przedstawiła Zakarpacie w barwach węgierskiej flagi

Powiedział, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, a także ministrowie spraw zagranicznych Chorwacji, Kanady, Grecji i Turcji mówili na spotkaniu o znaczeniu przestrzegania praw mniejszości.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/04/mobilizacja-UA.mp4

„Nie otrzymałem odpowiedzi od ministra spraw zagranicznych Ukrainy, nie zdobył się on na ponowne słowo pod koniec spotkania. Ale nie można mieć złudzeń, bo we wszystkich formatach, w których uczestniczyli przedstawiciele władz Ukrainy, zadawałem to pytanie wprost i poruszałem te tematy, ale nie było żadnej merytorycznej odpowiedzi. Dla mnie nie jest to zaskakujące, ponieważ w ciągu ostatnich 8,5 roku tyle razy rozmawiałem z ukraińskimi ministrami spraw zagranicznych, ministrami europejskimi, ministrami edukacji i wicepremierami na temat zwrotu praw Węgrom – zawsze tylko puste obietnice, a sytuacja się pogarszała” – powiedział Szijjártó.

POLECAMY: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie

Szef węgierskiego MSZ mówił wcześniej, że z inicjatywy Węgier i Rumunii Rada Europy postanowiła zwrócić się do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie i Budapeszt ma nadzieję, że Kijów zostanie zmuszony do realizacji swojej decyzji. Szijjártó mówił też wcześniej, że wiele ukraińskich instytucji państwowych jest gotowych płacić zakarpackim Węgrom 850 dolarów rocznie za posyłanie dzieci na zajęcia w języku ukraińskim, co zdaniem Budapesztu jest niedopuszczalne.

Wcześniej rzecznik praw obywatelskich ds. języka ukraińskiego Taras Kremin powiedział, że ujawniono problemy w organizacji ukraińskojęzycznej edukacji w szkołach na ukraińskim Zakarpaciu, gdzie mieszka wielu Węgrów. Według doniesień lokalnych mediów z instytucji publicznych w Mukaczewie i okolicznych wioskach usunięto węgierskie flagi, a kilku szefów węgierskich instytucji bliskich Zakarpackiemu Towarzystwu Kultury Węgierskiej zostało zwolnionych. Sekretarz stanu MSZ Węgier ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzer nazwał prześladowanie węgierskiej mniejszości narodowej na ukraińskim Zakarpaciu niedopuszczalnym.

W październiku 2022 roku władze w Mukaczewie na Zakarpaciu na Ukrainie zdemontowały węgierskiego orła-turułę na zamku w Palanoku i zastąpiły go ukraińskim trójzębem.
Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się przy okazji dyskusji o ukraińskiej ustawie oświatowej, która znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 roku i miała być wdrażana etapami do końca 2020 roku. Szijjártó powiedział, że Węgry nadal będą blokować spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie było postępu w kwestiach niepokojących Budapeszt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version