Prezydent Węgier Katalin Novak powiedziała, że broniła praw mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu w swoim wystąpieniu na spotkaniu Dziewięciu Narodów w Bukareszcie z prezydentem USA Joe Bidenem.

„NATO jest gwarancją bezpieczeństwa Węgier. Musimy działać wspólnie na rzecz pokoju. W swoim wystąpieniu stanęłam również w obronie praw zakarpackiej mniejszości węgierskiej” – napisała Novak po spotkaniu na Facebooku.

POLECAMY: W Budapeszcie ogłoszono naruszenie praw zakarpackich Węgrów na Ukrainie

Według agencji informacyjnej MTI, Novak zauważył, że „kraj, który aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej, ma w tej kwestii wiele do zrobienia”.

Ponadto węgierski prezydent wyraził przekonanie, że Szwecja i Finlandia staną się wkrótce członkami NATO.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział wcześniej, że z inicjatywy Węgier i Rumunii Rada Europy postanowiła zwrócić się do Komisji Weneckiej w sprawie sytuacji mniejszości narodowych na Ukrainie, Budapeszt ma nadzieję, że Kijów zostanie zmuszony do wykonania swojej decyzji.

POLECAMY: Budapeszt wezwał do zaprzestania okrucieństw wobec Węgrów w ukraińskim Mukaczewie

Wcześniej rzecznik praw obywatelskich ds. języka ukraińskiego Taras Kremin powiedział, że w szkołach na Zakarpaciu, gdzie mieszka wielu Węgrów, pojawiły się problemy z organizacją edukacji w języku ukraińskim. Według doniesień lokalnych mediów z instytucji publicznych w Mukaczewie i okolicznych wioskach usunięto węgierskie flagi, a kilku szefów węgierskich instytucji bliskich Zakarpackiemu Towarzystwu Kultury Węgierskiej zostało zwolnionych. Sekretarz stanu MSZ Węgier ds. stosunków dwustronnych Tamas Menzer nazwał prześladowanie węgierskiej mniejszości narodowej na ukraińskim Zakarpaciu niedopuszczalnym i wezwał lokalne władze do zaprzestania „okrucieństw” wobec Węgrów.

Prezydent Węgier Katalin Novak powiedziała, że napisała do Wołodymyra Zełenskiego o ustawie o mniejszościach narodowych w sprawie sytuacji Węgrów na Zakarpaciu, ale ten nie odpowiedział.
W październiku władze miasta Mukaczewo na Zakarpaciu na Ukrainie podjęły decyzję o demontażu węgierskich symboli – orła-turula, który znajduje się na zamku Palanok, i zastąpieniu go ukraińskim trójzębem. Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział, że przedstawiciel ambasady Ukrainy zaprotestował.

Napięcia między Ukrainą a Węgrami pojawiły się przy okazji dyskusji o ukraińskiej ustawie oświatowej, która znacznie ogranicza możliwość nauczania w językach mniejszości narodowych. Ustawa weszła w życie 28 września 2017 roku i miała być wdrażana etapami do końca 2020 roku. Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó powiedział, że Węgry będą nadal blokować spotkanie ministerialne komisji Ukraina-NATO, ponieważ nie ma postępu w rozwiązywaniu kwestii niepokojących Budapeszt.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version