Dodatek na węgiel to świadczenie pieniężne, które ma na celu wsparcie osób, które zmagają się z wysokimi kosztami ogrzewania swojego domu. Wypłata dodatku jest uzależniona od spełnienia określonych warunków.

W pierwotnej wersji przepisów, aby otrzymać dodatek na węgiel, należało złożyć wniosek oraz deklarację CEEB (Certyfikat Energetyczny Budynku). Deklaracja ta miała potwierdzić zasadność wypłaty 3000 zł na paliwo stałe do ogrzewania domu. Jednak w trybie kolejnych nowelizacji ustawy, procedury wypłaty dodatku uległy nieco zmianie.

Obecnie, w celu otrzymania dodatku na węgiel, należy złożyć wniosek do właściwego urzędu miasta lub gminy. Wniosek ten powinien zawierać informacje dotyczące sytuacji finansowej i materialnej wnioskodawcy oraz informacje dotyczące rodzaju i ilości zużywanego paliwa stałego. Należy też złożyć dokument potwierdzający własność lub użytkowanie wieczyste nieruchomości, na której znajduje się budynek objęty ogrzewaniem.

Oprócz tego, osoby ubiegające się o dodatek na węgiel muszą spełniać określone kryteria dochodowe. Wysokość dochodu nie może przekraczać kwoty ustalonej przez ustawę, która jest zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym. Dodatkowo, osoby ubiegające się o dodatek muszą być właścicielami lub użytkownikami wieczystymi budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, w którym znajduje się urządzenie grzewcze.

Daty wypłaty dodatku na węgiel, a złożenie wniosku

Według przepisów wnioski o dodatek na węgiel należało składać w terminie do 30 listopada 2022 r. Na kwotę 3000 zł mógł liczyć każdy, kto m.in. wykorzystywał piec, kocioł na paliwo stałe lub kominek i ten fakt udokumentował w deklaracji CEEB.

pomimo upływu terminu na składanie wniosków i przysługiwania prawa do wypłaty dodatku na węgiel, wiele osób nadal czeka na decyzję urzędu oraz wypłatę środków. Problemem są tu przede wszystkim zmiany w przepisach, które wprowadzane były sukcesywnie, w wyniku czego wiele osób zostało wykluczonych z programu lub miało problemy z uzyskaniem wypłaty.

Na przykład, po pierwsze, w maju 2021 roku ustawa wprowadziła zmiany w wymaganiach dotyczących dokumentacji, czyniąc ją bardziej skomplikowaną. Wiele osób miało problem z uzupełnieniem deklaracji CEEB oraz dostarczeniem wszystkich wymaganych dokumentów, co uniemożliwiło im otrzymanie dodatku.

Po drugie, w październiku 2021 roku wprowadzono zmiany w kryteriach wymaganych do uzyskania dodatku na węgiel, w wyniku czego wiele osób zostało wykluczonych z programu. Zgodnie z nowymi przepisami, osoby, które otrzymują wsparcie z innego programu socjalnego, takiego jak np. 500+, nie mogą otrzymać dodatku na węgiel. To spowodowało, że wiele rodzin, które kwalifikowały się do 500+ i miały także problemy z opłacaniem rachunków za ogrzewanie, zostało pozbawionych możliwości uzyskania pomocy.

W efekcie tych zmian i niejasności w przepisach, wiele osób, które składały wnioski na dodatek na węgiel, czeka na decyzję urzędu i wypłatę środków. Urzędy starają się jak najszybciej rozpatrywać wnioski i wypłacać dodatki, ale wiele z nich wciąż jest w trakcie pracy nad wnioskami.

Pieniądze na opał mogą wydać na zakupy Wielkanocne

Osoby składające wniosek o dodatek na węgiel w magistracie będą mogły otrzymać dodatkowe środki na Święta Wielkanocne, które mogą przeznaczyć na zakupy świąteczne. Przyczyną tego jest opóźniona transza pieniędzy dla potrzebujących wsparcia finansowego na ogrzewanie domów, która wpłynęła do urzędu dopiero 5 kwietnia.

Osoby, które wskazały konto bankowe we wniosku o dodatek, powinny otrzymać dodatkowe środki dzisiaj. Natomiast ci, którzy nie wskazali konta, powinni udać się do kasy urzędu. Niestety, opóźnienia w wypłacie doprowadziły do tego, że 72 osoby musiały czekać tak długo, że praktycznie kończył się sezon grzewczy, na który przysługiwał dodatek.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version