W ramach programu REPowerEU Unia Europejska planuje wprowadzić nakaz instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Jednym z celów programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku.

Obowiązkowa fotowoltaika

Wymóg montażu instalacji fotowoltaicznych będzie rozszerzany stopniowo na kolejne grupy budynków:

  • od 2026 r. – instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać na wszystkich nowych obiektach publicznych i komercyjnych o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2027 r. – obowiązek instalacji fotowoltaiki ma zostać rozszerzony na istniejące budynki publiczne i komercyjne o powierzchni użytkowej ponad 250 m2,
  • od 2029 r. – instalacje fotowoltaiczne mają obowiązywać we wszystkich nowych domach.

Zatem od 2029 r. każdy nowo budowany dom jednorodzinny powinien mieć własną mikroinstalację fotowoltaiczną.

W każdej gminie na terenie Unii Europejskiej liczącej ponad 10 tys. mieszkańców ma powstać co najmniej jedna energetyczna wspólnota. KE postuluje także wdrażanie przez kraje członkowskie odpowiednich programów, dzięki którym fotowoltaika mogłaby obniżać koszty energii mniej zamożnych odbiorców.

Kraje członkowskie zostaną zobowiązane również do zapewnienia systemów wsparcia dla inwestorów montujących instalacje fotowoltaiczne. W tym w połączeniu z magazynami energii i pompami ciepła, które zapewnią maksymalnie dziesięcioletni okres zwrotu.

Zgodnie z pierwotnym projektem dyrektywy, którą przedstawiła Komisja Europejska, obowiązek instalacji paneli fotowoltaicznych miałby dotyczyć nowych budynków jednorodzinnych i komercyjnych, a także remontowanych dachów. Jednakże po konsultacjach i dyskusjach z przedstawicielami państw członkowskich, zakres obowiązkowej instalacji paneli fotowoltaicznych został rozszerzony na już istniejące budynki jednorodzinne.

Nowe przepisy miałyby obejmować dachy o powierzchni większej niż 50 metrów kwadratowych oraz budynki, których dachy są wystawione na południe, wschód lub zachód. W przypadku nieruchomości, które nie spełniają kryteriów określonych w dyrektywie, właściciele mieliby obowiązek przynajmniej rozważenia instalacji paneli fotowoltaicznych lub innych odnawialnych źródeł energii.

Ostateczna forma dyrektywy w sprawie obowiązkowej instalacji paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych będzie zależeć od wyników negocjacji między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i Radą Europejską.

Polityka energetyczna Unii Europejskiej

Intensywny rozwój fotowoltaiki ma stanowić sposób na uniezależnienie się od surowców energetycznych z Rosji. Gaz i węgiel to nieekologiczne surowce kopalne. Jednocześnie więc Unia Europejska postanowiła zrobić większy krok w realizacji Zielonego Ładu, który docelowo pozwoli do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną w Europie. Założenia przyjęte w ubiegłym roku w programie Fit for 55 (Gotowi na 55), czyli obniżenie do 2030 r. emisji do poziomu stanowiącego 55% emisji z lat 90. XX w. to w tej chwili za mało.

Komisja Europejska przygotowała program REPowerEu, którego wdrożenie ma w szybki sposób uniezależnić państwa europejskie od importu rosyjskich surowców energetycznych. Oprócz poprawienia efektywności energetycznej oraz sprowadzania węgla i gazu z innych rejonów świata ważne jest także rozwijanie technologii związanych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, m.in. energii pochodzącej ze słońca.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

Jeden komentarz

Napisz Komentarz

Exit mobile version