Okazuje się, że planowana kwota 700 złotych w nowej odsłonie programu 500+ nie będzie wystarczająca, ze względu na rosnącą inflację. Rząd musi podjąć decyzję o zwiększeniu świadczenia do kwoty 800 złotych, która wyrówna wartość z tą, która była obowiązująca w momencie wprowadzenia programu w 2016 roku i zrekompensuje straty wynikające z inflacji.

800 złotych w 500+

Planowana kwota 700 złotych w nowej wersji programu 500+ okazuje się niewystarczająca ze względu na rosnącą inflację. Rząd będzie musiał zdecydować o zwiększeniu świadczenia do kwoty 800 złotych, aby zrekompensować straty wynikające z podwyższonych kosztów życia oraz wyrównać wartość świadczenia do poziomu, który obowiązywał w momencie wprowadzenia programu w 2016 roku. To ważne, aby kwota świadczenia była adekwatna do obecnych potrzeb rodzin i pomagała im w pokryciu kosztów związanych z wychowaniem dzieci.

Inflacja wpłynęła na osłabienie wartości pieniądza, co objawia się nie tylko w wyższych cenach w sklepach, ale także w programie Rodzina 500+. Obecnie wartość programu wynosi około 340 złotych, co oznacza, że 500 złotych nie zapewnia już tych samych korzyści, co kilka lat temu. Z tego powodu konieczna jest waloryzacja, aby program nadal miał sens i zapewniał realną pomoc rodzinom.

Planowana nieoficjalnie kwota 700 złotych jako nowe świadczenie w programie 500+ może okazać się niewystarczająca, aby zrekompensować straty wynikające z inflacji oraz kryzysu finansowego, jakie dotknęły polskie rodziny. Jeśli rząd zdecyduje się na tę kwotę, może to spowodować krytykę ze strony opozycji i ośmieszenie w oczach społeczeństwa. W związku z tym, konieczne może okazać się zdecydowanie się na wyższe świadczenie, które rzeczywiście pomoże rodzinom w trudnej sytuacji.

1600 złotych na dwójkę dzieci

W przypadku wprowadzenia zmian, rodziny z dwójką dzieci otrzymałyby świadczenie w wysokości 1600 złotych, a te z trójką dzieci – aż 2400 złotych. To o 900 złotych więcej w porównaniu z obecną sytuacją. W praktyce, rodzina z trójką dzieci otrzymałaby taką samą kwotę, jaką obecnie otrzymują rodziny z pięciorgiem dzieci. Takie rozwiązanie miałoby na celu zrekompensowanie strat, jakie obecnie ponoszą wielodzietne rodziny.

Rząd stoi przed bardzo trudną decyzją związaną z programem Rodzina 500+. Waloryzacja jest konieczna, bowiem tego bardzo mocno oczekuje społeczeństwo. Każde 100 złotych więcej to tak naprawdę bardzo duże obciążenie dla budżetu. A warto wspomnieć, że państwo nie ma swoich pieniędzy, a ma nasze – te które zabiera nam w coraz większej ilości podatków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version