Przed ślubem teściowie przepisali gospodarstwo na męża, a po ślubie mąż podzielił część słabszych gruntów na działki budowlane, a za pieniądze otrzymane z ich sprzedaży kupił mieszkanie w mieście. Mąż ma zamiar wynajmować mieszkanie i twierdzi, że jest to jego wyłączna własność, podobnie jak gospodarstwo. Czy to prawda?
Kiedy zasoby nabyte w trakcie małżeństwa są wspólne, a kiedy osobne?
Zgodnie z art. 31 ust. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, od chwili zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Do majątku wspólnego zalicza się m.in. pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej, dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.
Co nie wchodzi do wspólnego majątku małżonków?
Zgodnie z art. 33 pkt 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, do majątku osobistego każdego z małżonków nie wchodzą przedmioty majątkowe nabyte przez któregokolwiek z małżonków w zamian za składniki majątku osobistego. W związku z tym, jeśli działki budowlane, na których powstało mieszkanie, zostały nabyte przez męża w zamian za składniki majątku osobistego, w tym przypadku gospodarstwo rolnicze, to te działki nie wchodzą do majątku wspólnego małżonków. W takim przypadku, mieszkanie zakupione za sprzedaż tych działek stanowiłoby wyłączną własność męża. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie, zawsze zaleca się skonsultowanie kwestii z prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych i majątkowych.
Co to jest surogacja?
w tym przypadku sprzedaży działek budowlanych nastąpiła surogacja, a więc jeden przedmiot majątkowy został zastąpiony innym, to mieszkanie zakupione za uzyskane w ten sposób środki będzie stanowić majątek osobisty męża. Do majątku wspólnego wejdą jednak dochody uzyskane z najmu mieszkania, ponieważ są to dochody zarobione w czasie trwania małżeństwa przez jednego z małżonków.
Surogacja oznacza zastąpienie jednego składnika majątkowego innym składnikiem, który wchodzi w skład majątku osobistego. Aby surogacja była skuteczna, musi zostać spełnione dwa warunki. Po pierwsze, musi zajść jedno zdarzenie, które spowoduje, że przedmiot z majątku odrębnego zostanie zastąpiony innym przedmiotem majątkowym. Po drugie, przedmiot nabyty musi być uzyskany kosztem majątku odrębnego. Jeśli te dwa wymagania są spełnione, to nabyty składnik zostanie zaliczony do majątku osobistego małżonka.
Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.
Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.
Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.
☎️ 579-636-527